نسیم آدینه نسیم آدینه
نُه واژه براى يك رمضان

نُه واژه براى يك رمضان

1- رمضان

رمضان، در لغت از ماده رمض، به معناى شدت گرما و تابش آفتاب بر سنگ و شن مى‏باشد. با توجه به اين كه ماه رمضان، ماه تحمل سختى‏ها و عطش و گرسنگى است، به اين اسم، نام‏گذارى شده است. اين ماه، نهمين ماه سال در تقويم هجرى قمرى و يگانه ماهى كه است كه نامش در قرآن آمده است و يكى از نام‏هاى خداوند به شمار مى‏رود. ازاين‏رو، در روايت اسلامى تصريح شده كه رمضان به ماه اضافه گردد و به هيچ وجه، به تنهايى ياد نشود. ماه رمضان، بر همه ماه‏ها برترى دارد؛ زيرا تمامى كتاب‏هاى مهم آسمانى، مانند تورات، انجيل، زبور، صحف و قرآن، در اين ماه نازل شده‏اند و شب قدر و شهادت حضرت على عليه‏السلام در اين ماه قرار گرفته است و شايد به خاطر همين ويژگى‏هاست كه اين ماه، براى روزه گرفتن انتخاب شده است.

2- صوم‏

صوم (روزه)، در لغت، به معناى امساك و خوددارى از هر چيز است و در اصطلاح فقه، عبارت از: «امساك و خوددارى از امورى هشت‏گانه، از هنگام اذان صبح تا اذان مغرب، به قصد انجام فرمان خداوند است.

روزه در ميان يهود و مسيحيت و اقوام و ملت‏هاى ديگر نيز وجود داشته است و آنان به هنگام مواجهه با غم و اندوه، توبه و طلب خشنودى خداوند، روزه مى‏گرفتند تا با اين كار، در پيشگاه او، اظهار عجز و تواضع نموده، به گناهان خود اعتراف كنند. از انجيل استفاده مى‏شود كه مسيح عليه‏السلام، چهل شبانه روز، روزه گرفت و سرانجام گرسنه شد. قرآن مجيد، به صراحت بيان مى‏كند كه اين فريضه الهى، بر امت‏هاى پيشين نيز واجب بوده است.

3-  روزه يوم الشك

روزى كه انسان شك دارد آخر ماه شعبان است يا اول ماه رمضان، «يوم الشك» ناميده مى‏شود. گرفتن روزه اين روز، نه تنها واجب نيست؛ بلكه اگر كسى به نيت ماه رمضان روزه بگيرد، كار حرامى انجام داده است و اگر كسى بخواهد آن روز را روزه بگيرد، بايد به نيت ماه شعبان يا به نيت روزه قضا(اگر به ذمه داشته باشد)، روزه بگيرد.

4- روزه سكوت

روزه صمت يا سكوت، پرهيز از مفطرات هشت گانه و پرهيز از سخن گفتن است. اين روزه، در شريعت حضرت موسى در ميان بنى‏اسرائيل شناخته شده بود. حضرت مريم، بنا به مصالحى، از جانب خداوند مأمور شد تا در مدت معينى از سخن گفتن اجتناب كند؛ ولى اين امر، در شريعت اسلام، يكى از محرمات شمرده شده است.

5- نماز قصر

قصر، در لغت، به معناى كوتاه و ناقص شدن در مقابل واژه تمام به كار مى‏رود و در اصطلاح فقه، به معناى خواندن نماز به صورت شكسته مى‏باشد. در آيه 101 سوره نساء به قصر اشاره شده و در روايات اسلامى، از آن به عنوان تحفه آسمانى و تخفيف الهى براى مسافر ياد شده است كه رد كردن آن جايز نمى‏باشد. سفر، براى جسم، معمولاً خستگى و سستى مى‏آورد؛ ازاين‏رو، خداوند متعال، به جهت امتنان و رعايت حال مسافر، نمازهاى چهار ركعتى را به دو ركعتى تبديل كرده است و اين، يكى از حكمت‏هاى نماز قصر به شمار مى‏رود. نماز قصر، براى مسافر، شرايطى دارد كه در رساله‏هاى عمليه بيان شده‏اند.

6- جاهل قاصر و مقصر

«جاهل قاصر» و «جاهل مقصر»، دو اصطلاح فقهى مى‏باشند. جاهل قاصر، كسى است كه در تحصيل علم كوتاهى نكرده است؛ يعنى در شرايطى است كه امكان دسترسى به حكم خدا براى او وجود ندارد و يا خود را جاهل نمى‏داند و احتمال بطلان اعمالش را نمى‏دهد و جاهل مقصر، كسى است كه در تحصيل علم كوتاهى كرده است؛ يعنى، امكان آموختن و يادگيرى معارف اسلامى و احكام الهى را داشته، ولى آنها را ياد نگرفته است. جاهل قاصر در برخى موارد مورد عقاب و عذاب خداوند قرار نمى‏گيرد؛ ولى جاهل مقصر سزاوار عذاب است.

7- كفاره

كفاره از ماده كفر، به معناى پوشاندن است و در اصطلاح دينى، عبارت است از پرداخت صدقه، قربانى و انجام عمل شرعى و مانند آن به خاطر گناهى كه انجام گرفته است و چون اين عمل، آثار گناه را محو مى‏سازد و آن را از انسان مى‏پوشاند، كفاره ناميده مى‏شود و انسان كافر را نيز از آن جهت كه حقايقى از قبيل خدا، قيامت، نبوت و... را انكار كرده و آن را از خود مى‏پوشاند، كافر مى‏گويند. كفاره در همه شرايع و اديان، براى اجتناب از عواقب سوء اعمال شرعى، غيراخلاقى و مخالف اصول اجتماعى انجام، مى‏گيرد. مهم‏ترين اين عواقب و آثار، جلب رضايت و فرو نشاندن خشم الهى است. كفاره چند نوع است؛ معين، مخير، مرتب، مرتب و مخير و كفاره جمع. تعريف و موارد هر يك از اينها در جاى خود بيان شده است.

8- كفاره جمع

كفاره جمع، يكى از انواع كفاره محسوب مى‏شود و آن عبارت است از جمع كردن بين آزاد كردن يك بنده و گرفتن دو ماه روزه و اطعام شصت فقير. اين كفاره، در دو مورد تحقق پيدا مى‏كند؛ يكى اين كه انسان روزه خود را با چيز حرام باطل كند و ديگرى اين كه شخص مسلمانى را بى گناه و از روى عمد به قتل برساند.

9- فطره

فطره در لغت چند معنا دارد كه مهم‏ترين آنها خلقت و اسلام است و در اصطلاح، عبارت است از زكاتى كه هر مسلمان براى خود و هر كس كه نان خور او محسوب شود، به مستحق مى‏پردازد و زمان اداى آن مغرب روز آخر ماه رمضان تا ظهر روز عيد فطر مى‏باشد. با توجه به اين كه پرداخت اين نوع حق مالى، باعث سلامت جسم(خلقت) و روح مى‏شود، آن را زكات بدن يا فطره مى‏نامند و شايد وجه تناسب آن با معناى اسلام، اين باشد كه زكات فطره، مقتضاى اسلام است؛ از اين رو، كسى كه پيش از غروب شب عيد فطر، مسلمان شود، تكليف از او ساقط نمى‏شود. زكات بر دو نوع است؛ زكات مال و زكات فطره. زكات مال به نه چيز تعلق مى‏گيرد كه عبارتند از: گندم، جو، خرما، كشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند. زكات فطره براى هر نفر تقريبا سه كيلو از خوراك بيشتر مردم مى‏باشد كه گندم، جو، خرما، كشمش، برنج، ذرت و مانند اينهاست.

زكات فطره به اتفاق شيعه و سنى واجب است و در متون دينى، براى آن فلسفه و فوايد متعددى برشمرده است كه قبول و تكميل روزه، تضمين كردن سلامتى جسم و پاك كردن روح از رذايل اخلاقى، حفظ انسان از مرگ و تكميل زكات مال از مهم‏ترين آنها به شمار مى‏روند. . 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


خطبه های نماز جمعه فراشبند 89/5/29

بسم الله الرحمن الرحيم

السلام عليکم و رحمه الله و برکاته.الحمد الله رب العالمين و صل الله علي سيدنا محمد وآله اجمعين

خطبه اول:

اوصيکم و نفسي عبادي الله بتقوي الله

قرآن کريم در تمام ابعادش معجزه است و قهرماناني را معرفي مي کند که در نوع خود بي نظير است. ابراهيم بت شکن، نوح قهرمان صبر و استقامت، موسي قهرمان تربيت يک جمعيت لجوج و سرکش، يوسف قهرمان پاکدامني و پارسايي در برابر يک زن زيباي هوسباز. در داستان يوسف چند نکته مورد توجه بايد قرار گيرد: حسد برادران نسبت به يوسف که تا پاي کشتن برادر به پيش رفتند- دعاي يوسف در قعر چاه، جبرئيل(ع) آمد و تعليم کرد او را که خداوند را به خمسه طيبه قسم بدهد- دروغ گفتن برادران به کاروان که مواظب باشيد اين غلام درغگويي است- عزت به دست خداست، يوسف را از قعر چاه به اوج رساند- پاکي و پارسايي يوسف در مقابل زن هوسباز. جوانان مواظب باشيد شخصيت و دين و عاقبت خود را به خاطر يک لحظه خوشي از دست ندهيد- زندان رفتن يوسف- تعبير خواب- خزانه دار شدن در کشور مصر به خاطر امين بودن- بزرگواري و عفو يوسف، گذشته و خطاهاي برادران را به رخ آنان نکشيد- امتحان شدن يوسف و مسئله زيبايي او و زندان رفتن او- رسيدن زليخا به يوسف با وجه حلال نه با وجه حرام. عزيزان روزه دار برادران و خواهران در داستان حضرت يوسف نکات آموزنده اي است که بايد مورد توجه و عبرت و درس آموزي براي همه باشد. عرض کرديم غفلت از بيماريهاي خطرناک اخلاقي است و براي درمان و زدودن آن بايد تلاش کرد و بهترين راه براي از بين بردن غفلت عبرت از تاريخ است. بايد تاريخ را با دقت بررسي کرد، کجا رفتند آنهايي که در ايوان مدائن و کاخ کسري ها مي نشستند و حکم مي کردند، بايد در جاي جاي اين جهان از آثار باقي مانده پيشينيان ديدن کرده و درس عبرت بگيريم. اين ويرانه ها با زبان بي زباني با ما سخن مي گويند، قبور درهم شکسته، نيرومندان ديروز و اسيران خاک امروز را ببينيم. پيرمردان و پيرزناني را مي بينيم که نه قدرت راه رفتن دارند و نه توان نشستن و نه حوصله سخن گفتن، همه اينها روزي جوان و نيرومند و بانشاط بودند اما گذشت، روزگار آنان را به چنين سرنوشتي گرفتار ساخته است و بدانيم که ما هم همين راه را در پيش رو داريم. به يقين هر چه دربارة اين موضوعات و تحول روزگار و جابجا شدن حکومتها و قدرتها و ثروتها و عزتها بيشتر بينديشيم کمتر گرفتار غفلت خواهيم شد. حضرت علي(ع) مي فرمايند: اِنَّ مَن عَرَفَ اَلايامَ لَم يَغفَل عنِ اِلاستعدادِ؛ آن کسي که وضع روزگار را بشناسد از آمادگي براي سفر آخرت غافل نمي شود (ميزان الحکمه ج3ص238). در حديث ديگري امام صادق(ع) فرموده اند: غافلترين مردم کسي است که در تغيير و تحول روزگار از حالي به حال ديگر پند نگيرد (بحار الانوار ج74ص112). نقل شده در مسيري امام علي(ع) به صفين رسيدند در جاهايي که قصرهاي سر به فلک کشيده و محکم اما مخروبه وجود داشت، اصحاب مي گفتند عجب کاخهايي و عجب ساختمانهايي، خوش به حال کساني که در اينجا زندگي مي کردند، در اين هنگام حضرت فرمودند: بگوييد کجا رفتند آنهايي که در اينجا سکونت داشتند و الان کجا هستند آنهايي که ادعايي داشتند.

خطبه دوم:

مرحوم شيخ حرّعاملي در وسائل الشيعه ج7ص227 حديثي از وجود مبارک رسول مکرم اسلام(ص) نقل کرده است که پيامبر اسلام(ص) پنج دستور خودسازي در ماه مبارک رمضان توصيه کرده اند: حفظ زبان؛ نه تنها شکم را از خوردن و آشاميدن بايد حفظ کرد بلکه زبان را از معاصي باز بداريم و هر چه را شنيديم نگوييم و نقل نکنيم و بطور کلي واردات و صادرات دهان خود را کنترل کنيم- چشم پوشي از حرام؛ چرا هر چيزي را مي خواهي ببيني، جوان است زن يا دختري از خيابان رد مي شود چکار داري که نگاه ميکني براي رضاي خدا چشمت را ببند- گوش نکردن به صداي حرام؛ غيبت، تهمت، افتراء، با آبروي مردم بازي کردن، اينها ترور شخصيت است که از قتل بدتر است- توبه کردن از گناه؛ ماه مبارک رمضان است و فرصت مناسبي است، يک خانه تکاني و يک نگاهي به گذشته به کسي هم نمي خواهد بگويي بين خود و خدا باشد- دعا و مناجات با خدا؛ خوشا به حال آن کساني که در زندگي شان دعا هست، خدا و ناله هاي شبانه و العفو است.

مناسبت اول: سه شنبه دوم شهريور آغاز هفته دولت است به دولتمردان و به آنهايي که در خدمت رساني به مردم و نظام تلاش مي کنند تبريک عرض مي کنيم. دولت، دولت پرتلاشي است. هدفش خدمت به مردم است و از جهت عمران و آباداني، امنيت، سياست خارجي و دستيابي به علوم پيشرفته روز کارنامه بسيار درخشاني دارد. فقط يک نکته قابل توجه و تذکر است که در برنامه ريزي کلان اقتصادي و معيشتي صاحبان انقلاب يعني پابرهنه ها از قلم نيفتند. شما در همين شهرستان فراشبند اگر ملاحظه بفرماييد دولت قدمهاي مؤثر و پروژه هاي بسيار بزرگي را دنبال کرده و مي کند. جاده فراشبند به فيروزآباد، احداث بيمارستان، پروژه عظيم برم فرهاد، احداث پتروشيمي که در روز چهارشنبه مسئله پيمانکار و سرمايه گذاري آن کليد مي خورد. در اين راستا بايد از تلاش دست اندرکاران بخصوص نماينده محترم مجلس شوراي اسلامي قدرداني کرد. يک گلايه و شکوائيه از مسئولين استان، قبل از ماه مبارک رمضان و در آستانه هفته دولت، همايش فصلي ائمه جمعه استان فارس در دفتر نماينده ولي فقيه و امام جمعه محترم شيراز حضرت آيت الله ايماني برگزار شد، ائمه محترم جمعه و نماينده محترم ولي فقيه در استان به خاطر يک سري مشکلات و معضلاتي که استان دارد دغدغه هايي دارند. ناهماهنگي هايي که امروز ما در استان و در بين مسئولين مشاهده مي کنيم به يقين پيامدهاي ناگواري درپي خواهد داشت. عزل و نصب هاي بي مورد و جابجايي هاي مسئولين و فرمانداران بدون مشورت با ائمه محترم جمعه و تکرويها و خود رأي بودن بعضي از مسئولين استان موجب ضرر و زيان و لطمه زدن به وحدت اجتماعي است. ما معتقديم اگر هماهنگي بين نماينده محترم ولي فقيه در استان و فرمانده عزيز و مخلص سپاه و نماينده سياسي دولت در استان باشد، کارها به خوبي پيش مي رود و قدمهاي مؤثري برداشته خواهد شد. روحانيت و ائمه محترم جمعه، سعادت و پيشرفت مردم و استان را مي خواهند و با کسي خصومت و دشمني ندارند پس لازم است به تذکرات آنان ترتيب اثر داده شود در غير اين صورت مجموعة دولت در استان موفق نخواهند بود.

مناسبت دوم: در پانزدهم ماه مبارک رمضان سال سوم هجرت ولادت با سعادت سبط اکبر، حضرت امام حسن مجتبي(ع) اتفاق افتاد. وقتي خبر نوزاد را به پيغمبر(ص) رساندند امواج سرور و شادي دل آن حضرت را فرا گرفت. جبرئيل(ع) نازل شد و فرمان خدا را به پيامبر اسلام(ص) رساند که نام او را حسن گذارد. آن حضرت(ع)، به اتفاق شيعه و سني يکي از اصحاب کساء است که آيه تطهير در شأن ايشان نازل شد و طبق حديث متواتر ثقلين يکي از چهار نفري است که پيامبر او را دوست مي داشت و مي فرمود: خدايا به درستي که اين پسر من است من او را دوست دارم و تو او را دوست بدار. امام حسن(ع) در مکارم اخلاق و خوي پسنديده و روش نيکو ضرب المثل بود. صلح امام حسن(ع) يک تکليف الهي و وظيفة شرعي بود که در آن شرايط و احوال امام(ع) ناگزير از تحمل و پذيرش آن شد. سپاه معاويه در همکاري و ياري او اتفاق داشتند در حالي که لشکر امام به واسطة فتنه تغيير مسير و گرفتار ضعف و سستي و نفاق و تفرقه بودند. مهمترين شرايط صلح: معاويه بايد به کتاب خدا و سنت پيغمبر(ص) عمل کند- عموم مسلمانان از امنيت برخوردار باشند- معاويه نبايد خود را اميرالمؤمنين بنامد- در نزد معاويه اقامه شهود نشود- بايد ناسزا گفتن به علي(ع) ترک شود- شيعه هاي علي(ع) امنيت داشته باشند. مواد اين عهدنامه مي رساند که معاويه غاصب خلافت بوده و لياقت زمامداري را ندارد، هر چند معاويه به عهد خود وفا نکرد. پنجشنبه روز اکرام را نيز گرامي مي داريم.

مناسبت سوم: در دهم ماه مبارک رمضان و سه سال قبل از هجرت، امَ المؤمنين خديجه بانوي مؤمنه و فداکار پس از شصت و پنج سال عمر از اين جهان در گذشت در حالي که سه روز قبل حضرت ابوطالب که يگانه حامي بزرگ پيامبر(ص) بود از دنيا رفته بود و هاله اي از غم و اندوه چهره پيامبر(ص) را پوشانيد و آن سال بنام عام الحزن نام گرفت. پدر و مادر و نيز اجداد حضرت خديجه از ريشه دارترين و اصيل ترين خاندان جزيره العرب بودند. خداوند مي خواست اين بانوي بي همتاي حرم نبوّت مادر يازده اختر برج امامت و ولايت در عقل و ادب و حکمت و بصيرت و معرفت شود. حضرت خديجه نيز مثل پيامبر(ص) از آزار مشرکان و بت پرستان بي نصيب نماند. امَ المؤمنين حضرت خديجه بيمار شد و در آخرين لحظات عمر، اسماء بنت عميس را خواست و دربارة دختر خود فاطمه سفارشات لازم را نمود. اسماء، دخترم شب زفاف مادر ندارد تو براي او مادري کن. سپس فاطمه را نزد پيغمبر فرستاد و خواهش کرد که پيراهن خود را که هنگام وحي بر تن داشت بر کفن او قرار دهد، سلام الله عليها و علي بعلها رسول الله و علي ابنائها.

و السلام عليکم و رحمه الله و برکاته


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .خطبه های نماز جمعه فراشبند - لينک ثابت


خطبه های نماز جمعه فراشبند 89/5/22

بسم الله الرحمن الرحيم

السلام عليکم و رحمه الله و برکاته.الحمد الله رب العالمين و صل الله علي سيدنا محمد وآله اجمعين

خطبه اول:

اوصيکم و نفسي عبادي الله بتقوي الله

رسول خدا(ص) مي فرمايند: واي به حال کسي که عمرش طولاني باشد و رفتار و عملش ناپسند که با اين عمر طولاني غضب خدا را براي خود آماده کرده و عاقبتش به شّر شده است. مهم اين نيست که انسان چقدر عمر کرده بلکه مهم اين است که عمرش چگونه سپري شده است. در حديث تکان دهنده اي از پيامبر(ص) آمده است: واي بحال کسي که از اين دنيا برود و براي زن و فرزند خير و خوبي و همه چيز بگذارد ولي خودش دست خالي از دنيا برود. دنيا تجارتخانه دوستان خداست که عمر خود را در اطاعت حق سپري مي کنند و اين سرمايه گرانبها را چراگاه شيطان قرار نمي دهند و براي عمرشان ارزش قائل هستند. خداوند عمر داده، دين داده، عقل داده، اين سرمايه را بايد با عقل و دين برنامه ريزي کرد. يک آماده باشي از طرف رسول مکرم اسلام(ص): کساني که به چهل سال رسيده اند زراعت آنان آماده درو کردن است، کساني که به پنجاه سال رسيده ايد چه چيزي فرستاده ايد در صندوق پس انداز و چه ذخيره کرده ايد؟ اي کساني که شصت سال عمر کرده ايد آماده حساب باشيد که عذري پذيرفته نيست، و اي کساني که به هفتاد رسيده ايد خودتان را جزء زنده ها حساب نکنيد. عرض کرديم غفلت سبب هلاکت در دنيا و آخرت است زيرا انسان را از مصالح مادي و معنوي بي خبر مي سازد و با اين بي خبري فرصتها را از دست مي دهد. به تناسب بحث، عوامل غفلت و نشانه هاي غفلت را بطور مختصر بيان کرديم و امروز عرض مي کنيم و از نشانه هاي غفلت، همنشيني با فاسدان و مفسدان و دوري از مجالس عبادت است. حاضر است ساعتها با افرادي که بويي از اسلام و معنويت نبرده اند و تمام لحظات زندگي خود را به بطالت صرف مي کنند بگذراند اما يک ساعت در مجالس ديني و وعظ و مسجد نرود، سي دي هاي مبتذل و سايتهاي مستهجن و فيلمهاي غير اخلاقي و غير انساني را مي بيند و از اين طرف حاضر نيست ده دقيقه وقت خود را صرف نصايح و صحبتهاي اخلاقي و ديني قرآني کند. وجود با برکت امام حسن(ع) مي فرمايند: غفلت آن است که مسجد را ترک کني و از مفسد اطاعت کني( بحارالانوار ج75ص115). از ديگر نشانه هاي غفلت بي اعتنايي به عوامل هشدار دهنده و بيدار کننده است. مثلاً هنگام عبور از قبرستان فکر نمي کند که ممکن است فردا جايگاهش همين جا باشد، يا اگر تشييع جنازه يکي از دوستان و آشنايان است و شرکت کرده فراموش مي کند که او را هم روزي ديگران تشييع مي کنند و در مراسم يادبود او شرکت مي کنند. در نهج البلاغه و حکمت122 آمده است که حضرت علي(ع) در تشييع جنازه مؤمني شرکت کرده بود که ناگهان صداي خندة بلندي را شنيد، حضرت ناراحت شدند و اين گفتار حکيمانه را بيان فرمودند: گويي مرگ براي ما مقرر شده و گويي حق تنها بر ديگران واجب شده است و گويي اين مردگان مسافراني هستند که به زودي به سوي ما باز مي گردند و سپس فرمودند: ما آنها را در قبرشان مي گذاريم و ميراث شان را مي خوريم گويي بعد از آنها عمر جاودان داريم. يکي ديگر از نشانه هاي غفلت آن است که انسان عمر خود را در موردي صرف کند که براي آخرت او هيچ سودي ندارد يا در اموري صرف کند که نه سودي در دنيا دارد و نه در آخرت.

خطبه دوم:

امام باقر(ع) فرمودند: سه خصلت است که دارندة آن از دنيا نمي رود مگر اينکه در همين دنيا وبال و آثار سوء آن را مي بيند؛ ظلم و قطع رحم و سوگند دروغ. ظلم: هم مجازات دنيايي دارد و هم آخرتي. ببينيد رضاخان قلدر عاقبتش به کجا انجاميد و فرزندش محمدرضا به چه روزي گرفتار شد، تاريخ را بخوانيد و مطالعه کنيد و سرگذشتها و عبرتها را ببينيد. قطع رحم: اسلام طرفدار عواطف است، مخصوصاً بين خانواده ها و فاميل و خويشاوندان بايد عواطف بجوشد، وقتي پاية ايمان از بين برود عواطف هم از بين مي رود. قسم دروغ: با قسم دروغ جنس نامرغوب را مرغوب مي کند، با قسم دروغ منافع مادي خود را تأمين مي کند. اينها از سرمايه معنوي براي منافع مادي سرمايه گذاري مي کنند و آخر کار هم جز خسران و زيان چيزي بدست نخواهند آورد.

مناسبت اول: بيان و ترويج مکتب ايراني بجاي مکتب اسلام و اسلام ايراني بجاي ايران اسلامي حاکي از يک خط فکر انحرافي و التقاطي است. امروز مردم شهيدپرور ايران اسلامي تحمل اظهارت نسنجيده و وهابي پسندانه را ندارند. مردم ايران نمي توانند ببينند دولتي که به نام اصولگرايي است و حاصل خون هزاران شهيد، از افراد اين دولت به اسلام و ارزشهاي ديني حمله کند. کساني که در پستهاي دولتي هستند بدانند شهداي ما به خاطر اسلام جان خود را فدا کردند. ورود در مباحث تخصصي و اظهار نظر در مباحث اسلامي بايد به اسلام شناسان واگذار شود چرا شبهه در دين وارد مي کنيد، چرا زحمات علماء را از صدر اسلام تا بحال زير سؤال مي بريد، چرا تشکيک در دين وارد مي کنيد. ما از رئيس جمهور مي خواهيم بيش از اندازه به آقاي مشايي ميدان ندهد. اعتماد بيش از حد رئيس دولت از آقاي مشايي جاي تأمل است، ملت ايران انتظار نداشتند آقاي رئيس جمهور بر اشتباهات آقاي مشايي صحه بگذارد و چنين موضعگيري عجولانه از رئيس دولت بعيد است. ما يقين داريم اين سخنان پاي دولت گران تمام خواهد شد. هر کس در هر پست و مقامي که باشد و بخواهد از خط اسلام و امام و رهبري تجاوز کند آينده تاريکي خواهد داشت.

مناسبت دوم: در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داريم خداوند را شاکريم که لياقت مهماني او را پيدا کرديم، خداوند را شاکريم که به ما اجازه فرمود کنار سفرة رحمانيّت او بنشينيم، خداوند را شاکريم که نام ما را در ليست روزه دارانش ثبت کرد. از ذات احدّيتش خواهانيم که توفيق درک ليله القدر را به ما ارزاني بدارد و توفيق درک شب بيست و يکم که با يتيمان علي(ع) و زهرا(س) هم ناله بشويم. برادران و خواهران ايماني روزه آداب و شرايطي دارد همانطور که شکم را از خوردن و آشاميدن، چشم و گوش را از معاصي باز مي داريم بايد زبان را از غيبت و تهمت و بدگويي و دروغ نگه بداريم.

روز مقاومت اسلامي و آغاز بازگشت آزادگان به ميهن اسلامي را گرامي مي داريم.

و السلام عليکم و رحمه الله و برکاته


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .خطبه های نماز جمعه فراشبند - لينک ثابت


خطبه های نماز جمعه فراشبند مورخه 8/5/89

بسم الله الرحمن الرحيم

السلام عليکم و رحمه الله و برکاته.الحمد الله رب العالمين و صل الله علي سيدنا محمد وآله اجمعين

خطبه اول:

اوصيکم و نفسي عبادي الله بتقوي الله

شخصي خدمت امام باقر(ع) آمد و عرض کرد آقا من حوصله بجا آوردن مستحبات را ندارم اما در زندگي خود مواظب دو چيز هستم: اول اينکه درآمدم از راه حلال باشد و دوم اينکه پاکدامني خود را تا به حال حفظ کرده ام. امام فرمودند: چه کوشش و تلاشي و چه عبادتي بهتر از اين دو، بسيار کار خوبي مي کنيد شکم و دامنت را حفظ مي کني. بعضي ها مستحبات را تا عرش بالا مي برند اما واجبات را انجام نمي دهند. تا ساعت2 نيمه شب در هيئت عزاداري سينه و زنجير مي زند آن وقت نماز صبحش قضا مي شود، دير به نماز جماعت مي رسد صفها را مي شکند و چند نفر را به زمين مي زند تا خود را به صف جلو برساند. امام علي(ع) مي فرمايند: چه بسا روزه داري که روزه مي گيرد و يا به حساب خود کار نيکي انجام مي دهد اما هيچ ثوابي برايش نوشته نمي شود و پرونده او خالي است. خوشا به حال آنان که نماز مستحبي و نماز شب و روزه مستحبي نمي گيرند اما مزاحم مردم نمي شوند و مردم آزاري نمي کنند حق و نوبت را رعايت مي کنند. شما مستحبات را انجام بدهيد اما حق الناس را گردن خودتان نيندازيد، عدالت را رعايت کنيد، مزاحم مردم نشويد، سفارشات ائمه اطهار عليهم السلام را عمل کنيد و محرمات الهي را ترک کنيد. عرض کرديم سرچشمه اصلي بدبختيها غفلت است و اين غفلت علل و عواملي دارد از جمله جهل و ناداني، خودبيني، مستي نعمت و چهارمين عامل غفلت، عافيت و سلامت جسماني است. عافيت و سلامت گرچه از نعمتهاي بزرگ خداوند است در عين حال از عوامل غفلت هم هست به همين دليل يکي از الطاف خفية الهي آن است که گهگاهي عافيت و سلامت را از انسان مي گيرد و او را به درد و رنج مبتلا مي سازد تا پردة غفلت از برابر چشم هاي او کنار رود و واقعيتها را با چشم دل ببيند. در حديثي از رسول خدا(ص) آمده در فوايد و برکات بيماري خطاب به سلمان فارسي به هنگام عيادتش فرمودند: انتَ من الله بذکر و دعاؤُکَ فيه مستجابٌ، تو اي سلمان، در حال بيماري نعمتهايي نصيب مي شود از جمله به ياد خدا افتادن و پرده هاي غفلت کنار مي رود و به همين جهت دعاي تو مستجاب است(بحار الانوار ج74ص60). آرزوهاي دراز و دست نيافتني يکي ديگر از عوامل غفلت است زيرا تمام فکر انسان را مشغول مي سازد و از ساير امور غافل مي شود. امام علي(ع) در نهج البلاغه و در خطبة مشهور به ديباج مي فرمايند: بدانيد اي بندگان خدا، آرزوهاي دراز عقل انسان را مي برد و وعدة قيامت را دروغ مي شمارد و انسان را به غفلت ترغيب مي کند و سرانجام حسرت به بار مي آورد(بحار الانوار ج74ص293). عواقب شوم غفلت و بي خبري از خدا و روز جزا همه چيز انسان را به سيلاب فنا و نيستي مي سپرد و ماية قساوت قلب و مرگ قلب و سنگدلي را به بار مي آورد. از خداوند بخواهيم قبل از مرگ ما را از خواب غفلت بيدار کند، از حجت خدا امام عصر(عج) بيداري و هوشياري و پيروي از ائمه را بخواهيم و زدودن جهل و ناداني و غفلت را خواهانيم.

خطبه دوم:

قرآن شريف مي فرمايند: واي به حال آنان که دروغ مي گويند و تهمت مي زنند و کار بد انجام مي دهند، وَيلٌ لِکُلِ اَفّاکٍ اَثيم(سورة جاثيه آيه7) واي به حال آنان که طرفداران حق را مورد سرزنش و سوءظن قرار مي دهند. رسول خدا(ص) فرمودند: کسي که جلو آبروريزي يک فرد مؤمن را بگيرد و از او دفاع کند خداوند روز قيامت او را شايسته بهشت مي داند و آتش را از او دور مي سازد. تمام پيامبران الهي با دو حربه مورد تهاجم قرار مي گرفتند: يکي تمسخر و ديگري اتهام به دروغگويي. هنگامي که حضرت نوح(ع) کشتي مي ساخت مردم او را مسخره مي کردند و مي گفتند: پيامبري او جواب نداد و نجّاري مي کند. داستان اِفک از اين قرار است؛ در يکي از جنگها پيامبر(ص) عايشه را همراه خود برد، عايشه از کاروان عقب افتاد چون گردنبند او افتاده بود و گمشده بود مي گشت تا پيدايش کند، مدتي طول کشيد تا به کاروان رسيد، هميشه عقب کاروان يک نفر بود که اگر کسي عقب بيفتد او را بياورد و همراهي کند و او عايشه را همراهي کرد و به کاروان رساند، منافقين شروع کردند به تهمت زدن و دروغگويي عليه همسر پيامبر که آيه نازل شد: واي به حال افراد دروغگو و تهمت زن و بدکار، که خطاب به منافقين است.

مناسبت اول: روسيه فريب آمريکا را نخورَد، ما به روسها توصيه مي کنيم بايد سياست مستقلي را در قبال ايران دنبال کنند و فريب سياستهاي دروغين آمريکا را نخورند. آمريکا مي خواهد شما را ناخواسته وارد ماجراي ايران بکند و شما را با خودش همراه کند بعد که وارد ميدان شديد شما را تنها مي گذارد، مواظب باشيد در مقابل ايران موضع نگيريد. ايران اسلامي دوست دارد حُسن همجواري رعايت شود و تأکيد بر گسترش و توسعه روابط با شما دارد. موضعگيري رئيس جمهور روسيه در مورد ايران موضعگيري عاقلانه و سنجيده نيست. توصيه ما به کشورهاي منطقه اين است که شما فريب آمريکا را نخوريد و با بند پوسيدة آمريکا خودتان را در چاه نيندازيد و مواظب حرکات و موضعگيريهاي خود باشيد. شما از تهديدات آمريکا نترسيد که به فرمودة امام راحل آمريکا هيچ غلطي نمي تواند بکند.

مناسبت دوم: در مورد هدفمند کردن يارانه ها مي خواهم عرض کنم به دولت خدمتگزار و پر تلاش و خستگي ناپذير که نهايت احتياط را در اين مورد بنمايد. نظر دولت خيرخواهي و خدمت به مردم است اما کنترل بازار و قيمتها و شوک وارده به بازار امري اجتناب ناپذير است. اين طور نباشد که بخواهيد ماهي20تا30هزار تومان به هر فرد از خانواده بپردازيد در عوض ما به التفاوت قيمت نان هر ماه نشود تا چه رسد به قيمت انرژي و اجناس و مايحتاج ديگر. شما زندگي و درآمد قشر محروم جامعه را در نظر بگيريد بايد فکري به حال پابرهنه ها کنيد. ما يقين داريم که هدف دولت محترم در اين طرح خدمت به مردم و اجراي عدالت است اما با احتياط و آينده نگري و خنثي کردن توطئه هاي سودجويان و مخالفين با اين طرح. سودجويان و مخالفين دولت در کمين هستند، شما نگاه کنيد در اين چند روز اخير با اعلام شماره حساب سرپرست خانوار، قيمت مرغ هرکيلويي پانصد تومان گرانتر شده تا چه رسد به پياده شدن و عملياتي شدن طرح هدفمند کردن يارانه ها.

و السلام عليکم و رحمه الله و برکاته


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .خطبه های نماز جمعه فراشبند - لينک ثابت


طرح سلسله جلسات هفتگی اخلاق اسلامی (ویژه خواهران)

« طرح سلسله جلسات هفتگی اخلاق اسلامی »(ویژه خواهران)

ستاد نماز جمعه فراشبند اقدام به برگزاری طرح سلسله جلسات اخلاق اسلامی نموده است ،این طرح باموضوعات بسار جالب و متنوع و در حد مخاطبین در زمینه های اخلاق اسلامی و احکام مربوط به خواهران در آدینه های هر هفته، قبل از شروع نمازشکوهمندجمعه در محل مصلی نماز جمعه با حضور جمع کثیری از خواهران برگزار می شود. و هرهفته شاهد حضور بیشتر خواهران در این جلسه هستیم .لازم به ذکر است که در ماه مبارک رمضان این جلسات با شور و حال خاصی و به صورت گسترده تر و با حضور بیشتر خواهران نماز گزار برگزار می گردد. که جا دارد از سرکار خانم نارنج هم به لحاظ همکاری در خصوص برگزاری این جلسات تقدیر تشکر به عمل آید


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .اخبار ستاد نماز جمعه فراشبند - لينک ثابت


ویژه میلاد امام حسن مجتبی (ع)

خجسته میلاد باسعادت دومین اختر تابناک امامت و ولایت ، امام حسن مجتبی (ع) بر عموم شیعیان جهان مبارک باد


بسم الله الرحمن الرحیم

نام : حسن

لقب : مجتبی

کنیه : ابو محمد

نام پدر : علی

نام مادر : فاطمه

تاریخ ولادت : نیمه ماه مبارک رمضان سال 3 هجری

محل ولادت : مدینه طیبه

مدت امامت : 10 سال

مدت عمر : 47-48 سال

علت شهادت : تحریک معاویه وزهر جعده

نام قاتل : جعده دختر اشعث

محل دفن : بقیع

پيشواى دوم جهان تشيع كه نخستين ميوه پيوند فرخنده على (ع) با دختر گرامى پيامبر اسلام (ص) بود، در نيمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدينه ديده به جهان گشود.
حسن بن على (ع)از دوران جد بزرگوارش چند سال بيشتر درك نكرد زيرا او تقريبا هفت سال بيش نداشت كه پيامبر اسلام بدرود زندگى گفت.
پس از درگذشت پيامبر (ص) تقريبا سى سال در كنار پدرش امير مومنان (ع) قرار داشت و پس از شهادت على (ع)
شش ماه بر مسلمین خلافت کرد . آن امام والامقام در طول عمر مبارک خود دو بار تمام ثروت و دارایى خویش را در راه خدا بخشید و سه بار تمام اموال خود را وقف کرد. به گفته مورخان ، امام حسن مجتبى(ع )، فردى شجاع، دلیر و مبارز بود و در غالب جنگ هایى که امام علی( ع) حضور داشتند آن حضرت نیز حضور داشت. امام حسن(ع ) مسئولیت امامت و رهبرى شیعیان را درفضایی نا بسامان و آشفته به عهده گرفتند. در این زمان امام (ع) به ناچار در برابر مکر معاویه قرار گرفت و ناچار شد صلح کند . بی شک ارزش صلح امام حسن( ع )، با توجه به شرایط زمانی ومکانی خاص خود رخ داد ، کمتر از جنگ و شهادت امام حسین (ع) نبود . خیانت طرفداران ایشان ، تهدید و تطمیع های معاویه و نهایتا تشکیل مثلث زر و زور و تزویر باعث بروز وقایعی شدند که امام (ع ) را مجبور به امضای صلحنامه با معاویه کردند . در این شرایط امام مجتبى(ع ) منطقا و قاعدتا نمی توانست وارد مبارزه با معاویه گردد تا اینکه ایشان ناچار به پذیرش صلحِ تحمیلى شد. بر اساس این صلحنامه ، حکومت به این شرط که به کتاب خدا و سنت رسول او و سیره خلفاى صالح، عمل کند به معاویه سپرده می شود. در ضمن ، پس از معاویه خلافت به عهده امام حسن(ع) واگذار می گردید. همچنین معاویه بر اساس این صلحنامه ملزم شد که دشنام دهی به امیرالمؤمنین على(ع ) و بد گفتن از ایشان بر منابر را ممنوع سازد .در امان بودن یاران امام على (ع ) عدم تعرض به آنان و محفوظ ماندن جان و مال و فرزند و ناموس شان از هر گزندى از دیگر مفاد این صلحنامه به شمار می رفت . بی تردید می توان گفت صلح امام حسن(ع )، چهره واقعى معاویه را آشکار ساخت ودستگاه جور او را به مردم شناساند . از این رو معاویه درصدد حذف حضور فیزیکی امام بر آمد و سرانجام، نقشه کشتن امام را طرّاحى نمود . امام حسن(ع) در سال پنجاه هجرى، به وسیله زهرى که همسرش جعده به دستور معاویه به او خوراند، در 48 سالگیبه شهادت رسید. مزار شریفش در قبرستان بقیع، در کنار سه امام معصوم دیگراست.

سخنان برگزیده از امام حسن علیه السلام

با همسایه ات به نیکی همسایگی کن تا مسلمان باشی .

خویشاوندکسی است که دوستی سبب خویشاوندی او است ، اگر چه نسبش دور باشد .

هرکه به حسن اختیار خدا برای او اعتماد کند آرزو نمی کند که در حالتی جز آنچه خدا برایش اختیار کرده است ، باشد .

خردمند به کسی که از او نصیحت می خواهد ، خیانت کرده است ، باشد .

بر شما باد به تفکر ، که تفکر مایه حیات قلب شخص بصیر وکلید در حکمت است .

بی همت را مردانگی نباشد .

تمام کردن احسان از آغاز کردن آن بهتر است .

هیچ گروهی با هم مشورت نکردند ، مگر آن که به راه پیشرفت خود رهنمون شدند .

نشانه برادری ، وفاداری در سختی وآسایش است .

هر کس احسان های خود را بر شمرد ، بخشندگی خود را تباه کرده است .

احسان آن است که تاخیری در پیش ومنتی در پس نداشته باشد .

هرگاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد .

احادیثی در رابطه با امام حسن علیه السلام

حسن از من است ومن از اویم ؛ هر که دوستش بدارد ، خداوند دوستدار او است . پیامبر اکرم (ص)

امام حسن (ع) در همه حال خدای سبحان را یاد می کرد . امام سجاد (ع)

امام حسن (ع) در عبادت و صدقه دادن سخت کوش بود . امام باقر (ع)

امام حسن (ع) در خلقت وسیرت وشرافت شبیه ترین مردم به رسول خدا بود . امام صادق (ع)


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


ویژه وفات حضرت خدیجه علیهاالسلام


تسلیت

وفات جان گذار همسر با وفای رسول خدا صلی الله علیه و آله ، یاور و حامی مصطفی، همراه خاتم الانبیاء، نماد ایمان و تقوا، همسر عصاره هستی، سمبل صلابت و استواری، افتخار بانوان گیتی، بزرگ بانوی اسلام، حضرت خدیجه کبری بر تمام مسلمانان جهان، به ویژه بانوان ایران اسلامی تسلیت باد.

سلام بر خدیجه علیهاالسلام

سلام بر خدیجه کبری علیهاالسلام یاور و مونس دردها و تنهایی های پیامبر صلی الله علیه و آله . سلام بر او که از برترین زنان برگزیده خدا بود. سلام بر عبودیتش، بر اخلاص و صداقتش، بر پاکی و قداستش، بر ایثار و فداکاری اش و بر صبر و پایداریش. سلام بر آن لحظه ای که تصدیق رسالت نبوی کرد و سلام بر سراسر زندگی پرشورش که اطاعت از خدا و رسول خدا درآن موج می زد.

غم هجران

چشم ها گریان، سینه ها داغ دار و دیده ها نظاره گر لحظه ای بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله حامی و پشتیبان خود را از دست داد؛ یاوری که حضور او در کنار رسول اللّه صلی الله علیه و آله مایه آرامش خاطر ایشان بود و در همه حال، با رفتارو گفتار خود، خستگیِ آزار ابوجهل ها و ابولهب ها را ز تن پیامبر صلی الله علیه و آله می زدود.

در چنین روزی، روح بلند حضرت خدیجه علیهاالسلام از زمین خاکی پر کشید تا در اوج افلاک و درسایه رحمت خداوندی آرام گیرد. روح ملکوتی اش همواره قرین رحمت حق تعالی باد.

طلوع ستاره درخشان

55 سال پیش از بعثتِ رسول مکرّم اسلام در جزیرة العرب و سرزمین مکه که بر اثر دوری از مکتب پیامبران و حاکمیت جهل و جاهلیت، از ارزش ها و اصول اخلاقی اثری نبود وهمه جا آکنده از تبعیض، ستم، ناپاکی، اختلاف و جنگ بود، دختری دیده به جهان گشود که «خدیجه» نام گرفت. پدرش «خُویْلَد» و مادرش «فاطمه دختر زائده» بود.

پسر عمو

گاه خدیجه، پیامبر صلی الله علیه و آله را پسر عمو خطاب می کرد؛ زیرا سلسله نسب حضرت خدیجه علیهاالسلام از پدر، در جدّ چهارم با پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به هم می رسد واز طرف مادر نیز در جدّ هشتم با همدیگر مشترک اند.

بهترین انتخاب

خدیجه، ای هم درد غربت های رسول خدا صلی الله علیه و آله ، تو نوری بودی که در تاریکی و ظلمت جاهلیت درخشیدی و به همه تعصبات آن عصر ننگین پشت پا زدی. اخلاق نیک و امانتداری جوانی پاک، تو را به سویش کشاند و بزرگان و ثروت مندان قریش را از خود راندی و غرق در دریای فضایل آن وجود ملکوتی گردیدی. اطرافیان زبان به ملامتت گشودند و تحقیرت کردند ولی تو، هم چون کوهی استوار و با قلبی لبریز از عشق به محمد صلی الله علیه و آله بر این زخم زبان ها صبرو مقاومت پیشه و بر این انتخابت که برترین و بهترین بود، پافشاری و از آن دفاع کردی.

شخصیت ادبی حضرت خدیجه علیهاالسلام

از ویژگی های بارز حضرت خدیجه علیهاالسلام بهره مندی از عقل، هوش و تدبیری سرشار بوده است. در عصر جاهلیت که جهل همه جا را فرا گرفته بود و زنان از بیش تر مزایای زندگی محروم بودند، حضرت خدیجه علیهاالسلام دارای کمال، عقل و شخصیت ادبی در سطح بالایی بود؛ چنان چه اشعار سرشار از ظرافت ادبی و معنوی او در شأن رسول خدا صلی الله علیه و آله که حدود پانزده سال پیش از بعثت سروده شده، شاهد گویایی بر این مطلب است. او در یکی از اشعار خود در شأن رسول اکرم صلی الله علیه و آله چنین گفته است: «اگر من روز را در میان همه نعمت ها به شب رسانم و دنیا و سلطنت شاهان بزرگ ایران و کسری ها همیشه برای من باشد، اگر دیدگانم به تماشای چشمان تو نپردازند، تمامشان برای من به اندازه بال پشه ای ارزش ندارد».

ماجرای ازدواج

امانت داری، راست گویی و ویژگی های الهی محمد صلی الله علیه و آله زبان زد همه مکّیان شده بود؛ به این جهت حضرت خدیجه علیهاالسلام ، علاقه عجیبی به ایشان پیدا کرد. از سویی نیز از پسر عمویش وَرَقَةِ بنِ نَوْفِل که از دانشمندان مسیحی بود ـ اطلاع یافت که در مکه پیامبری ظهور می کند که خورشید وجودش عالم تاب خواهد شد. نشانه های این پیامبر در وجود مبارک محمد صلی الله علیه و آله آشکار بود.

حضرت خدیجه علیهاالسلام که در آن زمان ثروتش را در تجارت به کار انداخته بود، به پیشنهاد ابوطالب، محمد صلی الله علیه و آله را با کاروان تجاری به شام فرستاد. در این سفر، «مَیْسَره» غلام خدیجه علیهاالسلام نیز حضرت محمد صلی الله علیه و آله را همراهی کرد و پس از بازگشت پُر سود کاروان به مکه، خدیجه علیهاالسلام پیشنهاد ازدواج به ایشان داد و محمد صلی الله علیه و آله با مشورت عموهایش قبول کرد و به این ترتیب، خطبه عقد محمد صلی الله علیه و آله و خدیجه علیهاالسلام توسط حضرت ابوطالب جاری شد.

نخستین زن مسلمان

پانزده سال از زندگی زیبا و سراسر صفا و صمیمیت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و خدیجه علیهاالسلام می گذشت که آن حضرت در «غار حرا» به پیامبری مبعوث شدند. حضرت خدیجه علیهاالسلام اولین بانویی بود که به ایشان ایمان آورد و رسالتش را پذیرفت؛ از این رو رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «پیشتاز زنان جهان در ایمان به خدا و محمد صلی الله علیه و آله ، خدیجه علیهاالسلام است». پس از آن، حضرت خدیجه علیهاالسلام یاور رسول خدا صلی الله علیه و آله در برپایی و رشد و توسعه دین اسلام بود و آن حضرت را در سختی ها و مصایب تبلیغ دین همراهی می کرد.

افتخارات

حضرت خدیجه علیهاالسلام یکی از شخصیت های برجسته تاریخ اسلام است که با ایمان، اخلاص و ویژگی های الهی خویشْ توانست افتخارات بسیاری در صفحات تاریخ ثبت کند. از افتخارات والا و ارزش مند وی همین بس که ایشان همسر اشرف مخلوقات عالم، حضرت محمدمصطفی صلی الله علیه و آله ، مادر حضرت زهرا علیهاالسلام بزرگْ بانوی سراسر تاریخ و نیز مربی حضرت علی علیه السلام و بسان مادری برای آن حضرت بود.

در محضر خدیجه علیهاالسلام

خدیجه ای تجلی خوبی ها، در آیینه وجودت که سراسر پاکی و زیبایی است، عشق، ایمان، فداکاری، استواری و ایثار را به نظاره نشسته ایم تا توشه ای از دریای بی کران اوصاف الهی ات برگیریم. تو به ما آموختی که با وجود ثروت و مقام مهم می توان اسیردنیا و مادیات آن نشد، بلکه آن را در جهت پیشبرد اهداف والای انسانی به کار برد. ما آموختیم که می توان با وجود محیط زشت و ناپاک اطراف، الهی و پاک زیست. تونوری بودی که در تاریکی و ظلمت جاهلیت درخشیدی تا چراغی فرا راه دیگران باشی. تو به ما یاد دادی که می توان هم چون شمع سوخت و به دیگران روشنایی بخشید.

منزلت خدیجه علیهاالسلام نزد رسول اکرم صلی الله علیه و آله

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله احترام و ارزش خاصی برای حضرت خدیجه علیهاالسلام قائل بودند و بارها شأن و مقام ارزش مند و والای ایشان را یادآوری می کردند. از جمله می فرمودند: «برترین بانوان بهشت عبارتند از: مریم دختر عمران، آسیه دختر مُزاحِم، خدیجه دختر خَوَیْلِد و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله ».

بعد از رحلت حضرت خدیجه علیهاالسلام ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بسیار از او یاد می کردند، چنان چه یکی از همسران پیامبر صلی الله علیه و آله گفته است: «رسول خدا صلی الله علیه و آله از خانه بیرون نمی رفت، مگر اینکه خدیجه را یاد می کرد و او را به نیکی ستایش می نمود». نیز نقل شده که هرگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله گوسفندی ذبح می کرد، می فرمود: «این قربانی را برای دوستان خدیجه علیهاالسلام بفرستید؛ زیرا من دوستان خدیجه را نیز دوست دارم».

در تنگنای محاصره

هنگامی که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله پس از سه سال دعوت پنهانی، به امر خداوند مأمور به دعوت آشکار و گسترش دامنه پیام الهی خود شد، ندای دعوتشْ طوفان خشمِ جاه طلبان و گردن کشان را برانگیخت از این رو، کافرانْ آنان را از شهر بیرون کرده و به «شِعبِ ابی طالب» روانه ساختند و درتنگنای محاصره اقتصادی قرار دادند. شدت این محاصره به قدری بود که یا از گرسنگی بمیرند و یا به سوی بت پرستان و خدایانشان باز گردند. هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه و آله با یارانش از شهر بیرون می رفتند، خدیجه نیز بدون ذره ای تردید با آنان همگام شد. او در طول این سه سال، هزینه محاصره شدگان را به عهده گرفته بود و هراز چندگاه مایحتاج آنان، از اموال خدیجه علیهاالسلام و مخفیانه به شعب ابی طالب می رسید.

مباهات امامان

امامان معصوم علیهم السلام در موارد متعدد به وجود بانوی ارج مند جهان، حضرت خدیجه علیهاالسلام ، مباهات و افتخار کرده اند. مثلاً امام حسین علیه السلام روز عاشورا، در ضمن خطبه ای که خود را به دشمن معرفی می کرد، فرمود: «شما را به خدا سوگند، آیا می دانیدکه جده من خدیجه علیهاالسلام دختر خویلد است». یا امام سجاد علیه السلام در مجلس یزید در دمشق، در فرازی از سخن رانی اش، خود را چنین معرفی می کند که: «من پسر خدیجه بانوی بزرگ اسلام هستم». هم چنین در دعای ندبه هنگامی که امام عصرمان را یاد می کنیم، چنین می خوانیم: «کجاست پسر پیامبر برگزیده اسلام صلی الله علیه و آله و پسر علی پسندیده علیه السلام و پسر خدیجه والا مقام علیهاالسلام ».

سلام خدا بر خدیجه علیهاالسلام

یکی از وقایع بسیار مهم زندگی درخشان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله موضوع معراج ایشان از مکه به بیت المقدس و از آن جا به آسمان هاست. در این سفر آسمانی بود که جبرئیل سلام خداوند را توسط رسول اکرم صلی الله علیه و آله به حضرت خدیجه علیهاالسلام رساند. ابوسعید خِدْری دانشمند بزرگ اسلام در این باره می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: در شب معراج، هنگام بازگشت به جبرئیل گفتم: آیا حاجتی داری؟ گفت: «حاجت من این است که سلام خدا و سلام مرا به خدیجه علیهاالسلام برسانی».

القاب حضرت خدیجه

حضرت خدیجه علیهاالسلام پیش از ولادتْ در کتاب آسمانی انجیل که بر حضرت عیسی نازل شد، به عنوان «بانوی مبارکه» و هم دم مریم در بهشت یاد شده است. هم چنین درعصر جاهلیت که بسیاری از زنان به انحراف های عصر جاهلی آلوده بودند، حضرت خدیجه علیهاالسلام به خاطر قداست وپاکی به عنوان «طاهره» یعنی پاک سرشت و پاک روش خوانده شد. از سویی نیز شخصیت خدیجه علیهاالسلام آن چنان چشم گیر بود که اورا به عنوان «بانوی بانوان» و «سرور زنان» می خواندند. لقب دیگر آن حضرت «کبری» است که به معنی «ارج مند و والا مقام» می باشد.

تجسم حقیقت

خدیجه علیهاالسلام ، تجسم حقیقت و نماد مسلمان کامل، و تسلیم محض خدا ورسولش بود. وی که به تمام صفات والای انسانی آراسته بود، از هیچ اقدامی در یاری رسول خدا کوتاهی نمی کرد و در این راه، نه تنها اموال، بلکه همه هستی خویش را در طبق اخلاص گذاشت. وی باسلاح ایمان به حقیقت اسلام و تقوای الهی، در برابر تندباد حوادث و سختی ها، نستوه و پایدار ایستاد و ذره ای از اخلاص و ایمانش کم نشد. سزاوار است امروز که روز وفات آن حضرت است، اعمال و رفتار الهی اش را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم و از زندگی سراسر پربار ایشان، درس جاودانگی بیاموزیم.

فرزندان

بنابر نقل مشهور، حضرت خدیجه از پیامبر علیهاالسلام دارای شش فرزند به نام های قاسم، عبداللّه ـ که با لقب طیب و طاهر نیز خوانده می شد ـ، زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه زهرا علیهاالسلام است. قاسم پیش از بعثت در مکه از دنیا رفت و عبداللّه نیز که پس از بعثت به دنیا آمده بود، در مکه درگذشت.

رحلت

پس از پایان محاصره اقتصادی پیامبر صلی الله علیه و آله و یارانش در شعب ابی طالب، چندی نگذشت که ابوطالب و خدیجه علیهاالسلام هر دو با فاصله چند روز در بستر بیماری افتادند. طبق پاره ای از روایات، ابوطالب علیه السلام دو ماه پس از آزادی ازمحاصره از دنیا رفت و پس از سه روز و به نقلی 35 روز، در دهم رمضان سال دهم هجرت، حضرت خدیجه علیهاالسلام نیز دار فانی را وداع گفت. مرقد مطهر آن حضرت در قبرستان حَجون در بالای شهر مکه قرار دارد که امروز به نام «قبرستان مُعَلّی» معروف است.

سال اندوه

در سال دهم هجرت و به فاصله چند روز، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دو یار مخلص و توانای خود، حضرت خدیجه علیهاالسلام و ابوطالب علیه السلام را از دست داد ودر سوگ آن دو سخت گریست و احساس تنهایی کرد. با رحلت دو یار با وفا و پشتیبان خستگی ناپذیر محمد صلی الله علیه و آله ، حضرت آن سال را عامُ الحُزن یا سال غم واندوه نامیدند.

پریشانی پیامبر صلی الله علیه و آله در فراق خدیجه علیهاالسلام

چند روزی از رحلت جان سوز دو یار مهربان پیامبر صلی الله علیه و آله ، حضرت خدیجه علیهاالسلام و حضرت ابوطالب علیه السلام نمی گذشت، که کافران جرأت بیش تری یافتند. روزی هنگام عبور پیامبر صلی الله علیه و آله از کوچه های مکه، ناگاه یکی از مزدوران بت پرست، ظرفی پر از خاکروبه بر سر و روی آن حضرت ریخت و پیش از آن و زمانی که خدیجه علیهاالسلام بود، وقتی چنین حوادث تلخی برای پیامبر صلی الله علیه و آله رخ می داد و به خانه باز می گشت، خدیجه با کمال مهر و محبت، سر و صورت آن حضرت را می شست و رفتار پر عطوفت حضرتش، مرهمی بر زخم های پیامبر صلی الله علیه و آله بود. ولی اینک که پیامبر صلی الله علیه و آله به خانه بازگشتند و جای خالی خدیجه علیهاالسلام را نگریستند بسیار رنجیده خاطر شدند. در این هنگام یکی از دختران آن حضرت در حالی که می گریست، ظرف آبی آورد تا سر و روی پدر را بشوید که رسول اکرم صلی الله علیه و آله به او فرمود: «دخترم، گریه نکن که خداوند گزند دشمن را از پدرت دفع خواهد کرد». 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در شنبه سی ام مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


تصاویر مرتبط با ماه رمضان


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389 ساعت .گالري تصاویر - لينک ثابت


اس ام اس و پیامک مخصوص ماه مبارک رمضان

اس ام اس و پیامک مخصوص ماه مبارک رمضان


جویند همه هلال و من ابرویت / گیرند همه روزه و من گیسویت

از جمله ای دوازده ماه تمام / یک ماه مبارک است ، آن هم رویت

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان برشما مبارک باد

.

.

.

امام صادق-ع:

خواب روزه دار عبادت ،خاموشی او تسبیح ، عمل وی پذیرفته شده

و دعای او مستجاب است . . .

.

.

.

حلول ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و برکت و غفران مبارک باد . . .

.

.

.

آمد گه آمرزش و شهرُ الله عظمی / توفیق خدایا، تو ز ما سلب مفرما

شد باز در رحمت خالق به روی خلق / چون ماه مبارک ز افق گشت هویدا . . .

.

.

.

مژده که شد ماه مبارک پدید / به عاصیان وعده ی رحمت رسید

ماهی سرشار از برکت و رحمت و عبادت های پذیرفته شده برایتان آرزومندم . . .

.

.

.

السلام علیک یا شهر الله الاکبر و یا عید اولیائه

در ماه پر خیر و برکت رمضان برایتان قبولی طاعات و عبادات را آرزومندم

التماس دعا


.

.

ماه مبارک آمد، ای دوستان بشارت / کز سوی دوست ما را هر دم رسد اشارت

آمد نوید رحمت، ای دل ز خواب برخیز / باشد که باقی عمر، جبران شود خسارت . . .

.

.

.

رسول خدا-ص:

کسی که (بااخلاص) ماه رمضان را روزه بگیرد، خداوند گناهان گذشته اش را می آمرزد . . .

.

.

.

کاش، در این رمضان لایق دیدار شوم / سحری با نظر لطف تو بیدار شوم

کاش منت بگذاری به سرم مهدی جان / تا که همسفره تو لحظه ی افطار شوم . . .

.

.

.

روزه، فرصتی است تا چند قطره تشنگی به حلقوم روحمان بچکانیم . . .

.

.

.

ماه رمضان، برای آن است که یک ماه مرخصی از زمین برای سفر به ملکوت بگیریم . . .

.

.

.

پیامبر اکرم-ص:

هرکس در این ماه روزه دار مؤمنی را “افطار دهد”، ثواب آزاد کردن بنده ای به او عطا خواهد

شد و گناهان گذشته اش مورد عفو قرار خواهد گرفت . . .

.

.

.

چه شود ای گل نرگس، با تو دیدار کنم / جان و اهل و هستی ام، بر تو گرفتار کنم

روزه ی هجر تو از پای بینداخت مرا / کی شود با رطب وصل تو افطار کنم . . .

.

.

.

خدایا کمکمان کن که در این ماه رمضان

تمرین کنیم ترک هرآنچه که درک دوران ظهور را به تأخیر می اندازد . . .

.

.

.

امام صادق-ع:

” افضل الجهاد، الصّوم الحرّ “

بهترین جهاد، روزه داری در هوای گرم است . . .استشمام عطر خوشبوی رمضان از پنجره ملکوتی شعبان گوارای وجود پاکتان . . .

.

.

.

خبر آوردند که پیامبر، همه انسانها را به یک مهمانی بزرگ

دعوت نموده است تا در پایان آن به مهمانان نمونه جایزه دهد . . .

.

.

.

آنگاه که دوست داری همواره کسی به یادت باشد به یاد من باش که من همیشه به یاد توام

از طرف بهترین دوست تو: خدا (سوره بقره آیه ۱۵۲) “حلول رمضان مبارک”

.

.

.

شهر الرمضان الذی انزل فیه القرآن

ماه مبارک رمضان دوری از گناه، ما انس با قرآن

ماه ضیافت الله بر شما و خانواده محترمتان گرامی باد . . .

“طاعت و عبادت شما قبول درگاه حق”


.

کاش که همسایه ما می شدی ، مایه آرامش ما می شدی

هر که به دیدار تو نایل شود،یک شبه حلال مسائل شود

“یا مهدی ادرکنی”

ماه اجابت دعا و رحمت خدا مبارک

.

.

.

در میکده گشودند، خدایا مپسند، که درین بزم و طرب ما، سوی تقوا نرویم . . .

.

.

.

سزاوارترین مردم به احترام کسانی هستند که به تادیب خود می کوشند . . .

.

.

.

می گویند هر وقت آب می نوشی بگو یا حسین(ع)

این روزها که آب می بینی و نمی نوشی آرام بگو یا اباالفضل(ع) . . .

.

.

.

نهج البلاغه: آرام باش، توکل کن، تفکر کن، سپس آستینها را بالا بزن،

آنگاه دستان خداوند را می بینی که زودتر از تو دست به کار شده است . . .


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389 ساعت .اس ام اس - لينک ثابت


آداب استخاره

ِِروشهای استخاره :

ِ

اسْتِخاره‌، عنوانى‌ عام‌ براي‌ آنگونه‌ از آداب‌ دينى‌ كه‌ با انجام‌ دادن‌ آنها، شخص‌انتخاب‌ احسن‌ را از خداوند مى‌طلبد. استخاره‌ در لغت‌، طلب‌ و خواستن‌ بهترين‌ در امري‌ است‌ (نك: ابن‌منظور، ذيل‌ خير)، اما در اصطلاح‌ دينى‌، واگذاردن‌ انتخاب‌ به‌ خداوند در كاري‌ است‌ كه‌ انسان‌ در انجام‌ دادن‌ آن‌ درنگ‌ و تأمل‌ دارد. گاه‌ در روايات‌، استخاره‌ مشاوره‌اي‌ با خداوند دانسته‌ شده‌ است‌ (مثلاً نك: برقى‌، 598؛ ابن‌ بابويه‌، 1/562). در منابع‌ دينى‌ از ديرگاه‌ دربارة استخاره‌ گفت‌ و گو شده‌، و براي‌ آن‌، آدابى‌ از دعا، نماز و ذكر بيان‌ گرديده‌ است‌. استخاره‌ كردن‌ در امري‌ كه‌ در شرع‌، حكمى‌ روشن‌ دارد، روا نيست‌ و تنها در كارهاي‌ مباح‌ يا در انتخاب‌ ميان‌ دو مستحب‌، نيكو و پسنديده‌ است‌ (نك: ابن‌ طاووس‌، 167- 168، 172 به‌ بعد؛ ابن‌ حجر، 11/154). از برخى‌ روايات‌ چنين‌ برمى‌آيد كه‌ در دورة پيش‌ از اسلام‌، نوعى‌ «استخاره‌ از الله‌» در ميان‌ عرب‌ معمول‌ بوده‌ است‌ (نك: ابن‌ سعد، 8/171؛ ابوالفرج‌، 19/92)، ولى‌ دربارة چگونگى‌ آن‌ شرحى‌ داده‌ نشده‌ است‌. از نخستين‌ نمونه‌هاي‌ عمل‌ به‌ استخاره‌ در دورة اسلامى‌ روايتى‌ از حضرت‌ على‌ (ع‌) است‌، مبنى‌ بر اينكه‌ چون‌ پيامبر (ص‌) وي‌ را به‌ يمن‌ فرستاد، او را بر به‌كارگيري‌ استخاره‌، آنگاه‌ كه‌ تصميم‌گيري‌ دشوار گردد،ترغيب‌ كرد (طوسى‌، امالى‌، 1/135). همچنين‌ به‌ هنگام‌ رحلت‌ حضرت‌ رسول‌ (ص‌) و بروز اختلاف‌ نظر ميان‌ صحابه‌ در كيفيت‌ دفن‌ آن‌ حضرت‌، به‌دنبال‌ دو كس‌ فرستادند كه‌ يكى‌ به‌ شيوة مكيان‌ زمين‌ را مى‌شكافت‌ و يكى‌ به‌روش‌ مدنيان‌ لحد مى‌ساخت‌؛ آنگاه‌ عبارت‌ «اللهم‌ خِرْلِرَسولِك‌» را بر زبان‌ آوردند و امر را بر آن‌ نهادند كه‌ هر يك‌ زودتر رسد، روش‌ او را به‌كار بندند (نك: ابن‌ سعد، 2(2)/74- 75؛ ابن‌ ماجه‌، 1/496؛ نيز نك: مجلسى‌، 22/518، 529). استخاره‌ و طلب‌ كردن‌ بهترين‌ از خداوند نزد مذاهب‌ گوناگون‌ اسلامى‌امري‌ پسنديده‌ شمرده‌ شده‌، و در اين‌ باره‌ احاديثى‌ چند از پيامبر (ص‌) و ائمة اطهار (ع‌) نقل‌ شده‌ است‌ (نك: احمد بن‌ حنبل‌، 1/168؛ برقى‌، 598 -599 ). در حديثى‌ نبوي‌ به‌ روايت‌ جابر به‌ چگونگى‌ نماز استخاره‌ پرداخته‌ شده‌ است‌. در اين‌ حديث‌ كه‌ از منابع‌ اساسى‌ در مباحث‌ فقهى‌ مربوط به‌ نماز استخاره‌ به‌شمار مى‌آيد، دعاي‌ ويژه‌اي‌ نيز براي‌ تعقيب‌ اين‌ نماز آمده‌ است‌ (مثلاً نك: احمد بن‌ حنبل‌، 3/344؛ بخاري‌، 7/162؛ ترمذي‌، 2/345-346). در منابع‌ اماميه‌ به‌ علاوه‌، احاديث‌ ديگري‌ به‌ نقل‌ از ائمه‌(ع‌) در آداب‌ نماز استخاره‌ آمده‌ است‌

(نك: كلينى‌، 3/470 به‌ بعد؛ ابن‌ بابويه‌، 1/562 -563؛ طوسى‌، تهذيب‌...، 3/179 به‌ بعد). نماز استخاره‌ نزد فقيهان‌ از نمازهاي‌ مستحب‌ يا مسنون‌ شمرده‌ شده‌ است‌ (مثلاً نك: ابن‌ ادريس‌، 1/313؛ سيد بكري‌، 1/257). به‌اتفاق‌ مذاهب‌ فقهى‌، نماز استخاره‌ دو ركعت‌ است‌ و بنا بر قول‌ مشهور نزد مذاهب‌ گوناگون‌، بهتر آن‌ است‌ كه‌ در قرائت‌ اين‌ نماز پس‌ از فاتحة الكتاب‌، در ركعت‌ نخست‌ سورة كافرون‌ و در ركعت‌ دوم‌ سورة اخلاص‌ خوانده‌ شود (مثلاً نك: غزالى‌، 1/185؛ نووي‌، «الاذكار»، 3/354؛ ابن‌ عابدين‌، 1/506؛ بدون‌ تصريح‌ به‌ ترتيب‌: كلينى‌،
3/472؛ ابن‌ بابويه‌، 1/562). در يك‌ روايت‌ امامى‌ نيز قرائت‌ سوره‌ هاي‌ حشر و رحمن‌ در ركعت‌ نخست‌ و سوره‌هاي‌ معوذتين‌ و اخلاص‌ در ركعت‌ دوم‌ توصيه‌ شده‌ است‌ (نك: كلينى‌، 3/470؛ طوسى‌، همان‌، 3/180). افضل‌ آن‌ است‌ كه‌ نماز استخاره‌ در اماكن‌ مقدس‌ چون‌ مساجد و مشاهد گزارده‌ شود (نك: شهيد اول‌، ذيل‌ نماز استخاره‌؛ نيز نك: عوفى‌، 1/210 ). در روايات‌ اماميه‌، نمونه‌هايى‌ از توصيه‌ به‌ اقامة اين‌ نماز در مسجد النبى‌(ص‌) (كلينى‌، 3/471) و نيز به‌جاي‌
آوردن‌ آداب‌ استخاره‌ در مشهد امام‌ حسين‌ (ع‌) (حميري‌، 28) وارد شده‌ است‌. علاوه‌ بر استخاره‌ با گزاردن‌ نماز، استخاره‌ به‌ معنى‌ دعا به‌ درگاه‌ خداوند و طلب‌ بهترين‌، در فرهنگ‌ اسلامى‌ جايگاه‌ ويژه‌اي‌ داشته‌ است‌؛ گفتنى‌ است‌ كه‌ ابن‌ ادريس‌ (1/314) با ياد كردن‌ اين‌ نكته‌ كه‌ استخاره‌ در زبان‌ عرب‌ اساساً به‌ معناي‌ دعاست‌ ،بر اين‌ جايگاه‌ تأكيدي‌ ويژه‌ داشته‌، و بر لزوم‌ پيراستن‌ سنت‌ استخاره‌ از زوائد توصية اكيد كرده‌ است‌ (نيز نك: سطور بعد). دعاي‌ 33 از صحيفة سجاديه‌ نيايشى‌ براي‌ استخاره‌ است‌ و در آن‌ از خداوند درخواست‌ مى‌شود تا آنچه‌ مشيت‌ و خواستة حق‌ است‌، الهام‌ فرمايد. در جوامع‌ روايى‌ به‌ آداب‌ و سنن‌ استخاره‌ پرداخته‌ شده‌، و رواياتى‌ در اين‌ باب‌ به‌ نقل‌ از پيامبر اكرم‌ و ائمة اطهار گردآوري‌ شده‌ است‌ (نك: شوكانى‌، 189-190؛ حرعاملى‌، 3/
204-221؛ مجلسى‌، 88/222-242). آثار مستقلى‌ نيز به‌خصوص‌ از سوي‌ عالمان‌ امامى‌ در موضوع‌ استخاره‌ تأليف‌ شده‌ است‌ كه‌ از آن‌ ميان‌ مى‌ توان‌ به‌ طور خاص‌ كتاب‌ فتح‌ الابواب‌ از ابن‌ طاووس‌ را ياد كرد ( براي‌ كتاب‌شناسى‌ اين‌ آثار، نك: خفاف‌، 47- 55؛ نيز براي‌ يك‌ تأليف‌ كهن‌ با عنوان‌ الاستخارة و الاستشارة، نك: نووي‌، تهذيب‌...، 1(2)/256). گفتنى‌ است‌ كه‌ در برخى‌ منابع‌ علاوه‌ بر نماز استخاره‌ و دعا، به‌ روشهاي‌ خاصى‌ نيز در اين‌ مورد اشاره‌ شده‌ كه‌ گاه‌ سنديت‌
آنها مورد بحث‌ و تأمل‌ بوده‌ است‌: 1. استخاره‌ به‌ قرآن‌: نخست‌ بايد به‌ روايت‌ اليسع‌ قمى‌ از امام‌ صادق‌ (ع‌) اشاره‌ كرد كه‌ به‌ موجب‌ آن‌ شخص‌ استخاره‌ كننده‌ به‌ هنگام‌ آماده‌ شدن‌ و قيام‌ براي‌ نماز، مصحف‌ را مى‌گشايد و به‌ نخستين‌ امري‌ كه‌ در آن‌ مى‌ بيند، عمل‌ مى‌كند (طوسى‌، تهذيب‌، 3/310؛ كفعمى‌، 391، بدون‌ اشاره‌ به‌ نماز ). در شيوه‌اي‌ ديگر كه‌ طبرسى‌ بدون‌ ذكر مستند، آن‌ را آورده‌ است‌، شخص‌ پس‌ از به‌جاي‌ آوردن‌ نماز مخصوص‌ و دعا، مصحف‌ را مى‌ گشايد و 7 برگ‌ را شمرده‌، پاسخ‌ خود را در برگ‌ هفتم‌ و سطر يازدهم‌ مى‌ جويد (نك: طبرسى‌، حسن‌، 324؛ نيز ابن‌ طاووس‌، 277). از اشارات‌ جسته‌ و گريخته‌ در منابع‌ برمى‌آيد كه‌ چنين‌ روشهايى‌ نزد گروههايى‌ از اهل‌ سنت‌ نيز تداول‌ داشته‌ است‌ (مثلاً نك: همو، 156، به‌ نقل‌ از دعوات‌ مستغفري‌؛
ابن‌ حاج‌، 1/278؛ زبيدي‌، 2/285-286). در حديثى‌ از امام‌ صادق‌ (ع‌) از تفأل‌ به‌ قرآن‌ كريم‌ نهى‌ شده‌ است‌ (كلينى‌، 2/629) و گاه‌ در بيان‌ وجه‌ آن‌ چنين‌ گفته‌اند كه‌ مراد از تفأل‌ِ منهى‌ ، استفسار و پيش‌ بينى‌ حوادث‌ آينده‌ به‌ قرآن‌ است‌، يا اينكه‌ در نهى‌ نظر به‌ تشبه‌ به‌ مردم‌ جاهليت‌ در تفأل‌ و تطيّر بوده‌ است‌. ملاك‌ نهى‌ هرچه‌ باشد، برخى‌ از علما سعى‌ داشته‌اند تا فرقهايى‌ را ميان‌ تفأل‌ به‌ قرآن‌ و استخاره‌ به‌ آن‌ قائل‌ شوند (مثلاً نك: فيض‌، 5/1416-1417). گفتنى‌ است‌ كه‌ برخى‌ از عالمان‌ اهل‌ سنت‌ نيز با پرداختن‌ به‌ مسألة تفأل‌ به‌ قرآن‌، آن‌ را به‌ دور از سنت‌ دانسته‌، و مورد نقد قرار داده‌اند (ابن‌ حاج‌، زبيدي‌، همانجاها). 2. استخاره‌ با رقاع‌: در يكى‌ از روشهاي‌ استخاره‌ با رقاع‌ دو دستور «اِفْعَل‌ » و «لا تَفْعَل‌ » بر دو رقعه‌ نوشته‌ مى‌شود و استخاره‌ كننده‌ با
به‌جاي‌ آوردن‌ آدابى‌ خاص‌ يكى‌ از آن‌ دو را بر مى‌ دارد و به‌ مقتضاي‌ آن‌ عمل‌ مى‌ كند (نك: كلينى‌، 3/473؛ طوسى‌، همان‌، 3/182؛ نيز نك: طبرسى‌،احمد،314). در روشى‌ ديگر 6 رقعه‌ به‌كار مى‌رود و آنچه‌ در 3 رقعه‌ متفقاً دستور «افعل‌» آيد، بدان‌ عمل‌ مى‌شود (نك: كلينى‌، 3/470؛ طوسى‌،همان‌، 3/181؛ نيز نك: طبرسى‌، حسن‌، 256). روايت‌ نخست‌ بدون‌ ضبط اسناد به‌ يكى‌ از ائمه‌(ع‌) منسوب‌ گرديده‌، و روايت‌ دوم‌ از امام‌ صادق‌(ع‌) نقل‌ شده‌ است‌. ابن‌ ادريس‌ (1/313-314) و محقق‌ حلى‌ (ص‌ 304) استخاره‌ با رقاع‌ را مورد انتقاد قرار داده‌، و برگرفته‌ از اخبار غيرمعتبر دانسته‌اند. شيخ‌ مفيد نيز بر شذوذ اين‌ اخبار و ضعف‌ اسناد آن‌ اشاره‌ نموده‌ است‌ (نك: ص‌ 219). برخى‌ نيز چون‌ علامة حلى‌ (1/128) و شهيد اول‌ (همانجا) اين‌ انتقاد را وارد ندانسته‌ اند . 3. استخاره‌ با سبحه‌ (تسبيح‌): در اين‌ نوع‌ استخاره‌، پس‌ از خواندن‌ دعايى‌
مخصوص‌، به‌ اندازة يك‌ قبضه‌ از تسبيح‌ را جدا كرده‌، دانه‌ ها را دو دو مى‌شمارند؛ در صورتى‌ كه‌ بازمانده‌ يك‌ باشد، امر مورد نظر را خوب‌ مى‌انگارند. برپاية آنچه‌ شهيد اول‌ (همانجا) يادآور شده‌، اين‌ نوع‌ «استخاره‌ به‌ عدد» در سده‌هاي‌ نخستين‌ اسلامى‌ رواج‌ نداشته‌ است‌؛ تنها ابن‌ طاووس‌
(272-273) بر پاية روايتى‌ كه‌ از امام‌ غايب‌ (ع‌) نقل‌ كرده‌، استناد اين‌ سنت‌ را
به‌ ائمه‌ (ع‌) باز گردانيده‌ است‌ (نيز نك: كفعمى‌، 391-392؛ صاحب‌ جواهر،
12/172-173).
مآخذ:
ابن‌ ادريس‌، محمد، السرائر، قم‌، 1410ق‌؛ ابن‌ بابويه‌، محمد،
من‌ لايحضره‌ الفقيه‌، به‌ كوشش‌ على‌اكبر غفاري‌، قم‌، جماعة المدرسين‌؛ ابن‌
حاج‌، محمد، المدخل‌، قاهره‌، 1401ق‌/1981م‌؛ ابن‌حجر عسقلانى‌، احمد، فتح‌الباري‌،
بولاق‌، 1301ق‌؛ ابن‌سعد، محمد، كتاب‌ الطبقات‌ الكبير، به‌كوشش‌ زاخاو و
ديگران‌، ليدن‌، 1321ق‌؛ ابن‌ طاووس‌، فتح‌ الابواب‌، به‌كوشش‌ حامد خفاف‌، قم‌،
1409ق‌؛ ابن‌ عابدين‌، محمد، ردالمحتار، بولاق‌، 1272ق‌؛ ابن‌ ماجه‌، محمد، سنن‌،
به‌كوشش‌ محمد فؤاد عبدالباقى‌، قاهره‌، 1952-1953م‌؛ ابن‌ منظور، لسان‌؛
ابوالفرج‌ اصفهانى‌، الاغانى‌، بولاق‌، 1285ق‌؛ احمد بن‌ حنبل‌، مسند، قاهره‌، 1313
ق‌؛ بخاري‌، محمد، صحيح‌، استانبول‌، 1315ق‌؛ برقى‌، احمد، المحاسن‌، به‌ كوشش‌
جلال‌الدين‌ محدث‌ ارموي‌، تهران‌، 1328ش‌؛ ترمذي‌، محمد، سنن‌، به‌كوشش‌
احمد محمد شاكر و ديگران‌، قاهره‌، 1356ق‌/1937م‌؛ حر عاملى‌، محمد، وسائل‌
الشيعة، بيروت‌، 1391ق‌؛ حميري‌، عبدالله‌، قرب‌ الاسناد، تهران‌، 1369ق‌؛ خفاف‌،
حامد، مقدمه‌ بر فتح‌الابواب‌ (نك: هم ، ابن‌ طاووس‌)؛ زبيدي‌، محمد، اتحاف‌
السادة المتقين‌، قاهره‌، 1311ق‌؛ سيدبكري‌، ابوبكر، اعانة الطالبين‌، قاهره‌،
1356ق‌؛ شوكانى‌، محمد، تحفة الذاكرين‌، بيروت‌، عالم‌الكتب‌؛ شهيد اول‌،
محمد، الذكري‌، چ‌ سنگى‌، 1271ق‌؛ صاحب‌ جواهر، محمدحسن‌، جواهر الكلام‌،
بيروت‌، 1401ق‌/1981م‌؛ صحيفة سجاديه‌؛ طبرسى‌، احمد، الاحتجاج‌، به‌كوشش‌
محمدباقر خرسان‌، نجف‌، 1386ق‌/1966م‌؛ طبرسى‌، حسن‌، مكارم‌ الاخلاق‌،
به‌كوشش‌ محمد حسين‌ اعلمى‌، بيروت‌، 1392ق‌/1972م‌؛ طوسى‌، محمد، امالى‌،
بيروت‌، 1401ق‌/1981م‌؛ همو، تهذيب‌ الاحكام‌، به‌كوشش‌ حسن‌ موسوي‌ خرسان‌،
نجف‌، 1379ق‌؛ علامة حلى‌، حسن‌، مختلف‌ الشيعة، تهران‌، 1323ق‌؛ عوفى‌، محمد،
لباب‌ الالباب‌، به‌ كوشش‌ ادوارد براون‌، ليدن‌، 1324ق‌/ 1906م‌؛ غزالى‌، محمد،
احياء علوم‌الدين‌، قاهره‌، 1289ق‌؛ فيض‌ كاشانى‌، محمدمحسن‌، الوافى‌، اصفهان‌،
1406ق‌؛ كفعمى‌، ابراهيم‌، المصباح‌، تهران‌، 1349ش‌؛ كلينى‌، م
حمد، الكافى‌، به‌كوشش‌ على‌اكبر غفاري‌، تهران‌، 1391ق‌؛ مجلسى‌، محمدباقر،
بحارالانوار، بيروت‌،1403ق‌/1983م‌؛ محقق‌ حلى‌، جعفر، المعتبر، چ‌ سنگى‌، 1318ق‌؛
مفيد، محمد، المقنعة، قم‌، 1410ق‌؛ نووي‌، يحيى‌، «الاذكار»، همراه‌ الفتوحات‌
الربانية ابن‌ علان‌، بيروت‌، 1398ق‌/1978م‌؛ همو، تهذيب‌ الاسماء و اللغات‌،
قاهره‌، 1927م‌. عبدالامير سليم‌ادامـــه ي مـطــلــب

 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


راهپيمائيها 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیستم مرداد 1389 ساعت .گالري تصاویر - لينک ثابت


بقاع متبركه شهرستان فراشبند


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیستم مرداد 1389 ساعت .گالري تصاویر - لينک ثابت


امام جمعه فراشبند در كنار رئيس جمهور و نماينده مجلس


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیستم مرداد 1389 ساعت .گالري تصاویر - لينک ثابت


تصاويري از مراسم نماز جمعه فراشبند


حضور پرشور و گسترده خواهران در نماز جمعه فراشبند


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در چهارشنبه بیستم مرداد 1389 ساعت .گالري تصاویر - لينک ثابت


روز خبرنگار

روز خبرنگار برتمامي تلاشگران عرصه خبر مباركباد .

17 مرداد 1377، محمود صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي مستقر در مزار شريف افغانستان، به همراه 8 نفر از كاركنان سركنسولگري ايران در اين شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسيدند. اين 9نفر عبارت بودند از:

1ـ ناصر ريگي سرپرست
2ـ مجيد نوري تباركي مسئول امور مالي
3ـ محمدناصر ناصري كارشناس امور فرهنگي
4ـ كريم حيدريان كارشناس امور كنسولي‌
5ـ محمدعلي قياسي كارشناس امور كنسولي
6ـ رشيد پارياوفلاح كارشناس امور كنسولي
7ـ نورالله نوروزي كارشناس امور كنسولي
8ـ حيدرعلي باقري كارمند فني
9ـ محمودصارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي
تا مدتها از سرنوشت اين 9 نفر گزارشي منتشر نشد، تا اين كه اجساد آنان در يك گور جمعي در خرابه‌هاي پشت كنسولگري به دست آمد. پيكر آنان 22 شهريور 1377 به تهران منتقل شد و به خاك سپرده شد.
در ميان اين 9 شهيد تنها محمود صارمي به سركنسولگري ايران وابستگي سازماني نداشت‌.
صارمي در 1337 در شهرستان بروجرد به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در بروجرد گذراند و پس از اخذ ديپلم‌، در رشته جغرافياي انساني دانشگاه تهران پذيرفته شد. و چند سال بعد مدرك كارشناسي گرفت. وي در 1371ش. به سمت كارشناس متون خبري به استخدام خبرگزاري جمهوري اسلامي درآمد.
صارمي، همزمان با كار در خبرگزاري به تحصيل ادامه داد و در 1373ش. كارشناسي ارشد رشته جغرافيايي انساني با گرايش روستايي از دانشگاه شهيد بهشتي گرفت.
محمود صارمي 13 ماه نيز را در جبهه‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران در كسوت بسيج حضور يافته بود. وي از دي 1375 سرپرست نمايندگي خبرگزاري جمهوري اسلامي در كابل شد و تا زمان شهادتش به دست عوامل گروه طالبان، خبرنگار صحنه‌هاي بحراني جنگ افغانستان بود.
شوراي فرهنگ عمومي كشور در اولين سالگرد اين واقعه، روز 17 مرداد را به پاس قدرداني از مقام و حرفه صارمي «روز خبرنگار» ناميد.


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در یکشنبه هفدهم مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


ماه مبارک رمضان، بهترین ماه ها

ماه مبارک رمضان، بهترین ماه ها، ماه میهمانی خدا، ماه خوبی ها، ماه شب های قدر، ماه دعا ونیایش ، ماه رحمت و آمرزش و ماه خیر و برکت است.حلول ماه مبارک رمضان، به راستی که خبر از گشایش درهای بهشت به روی آدمیان دارد. ماه تزکیه، ماه خودسازی، ماه از خویش تا خدا رفتن، ماه پرواز با دوبال قنوت از زمین تا ملکوت و شکوفایی غنچه های معنویت در سکوت سبز روزه داران و در حيرت ارغوانی سالکان کوی دوست.

خوشا بحال كساني كه با خود سازي و پاك نمودن خود از صفات رذيله در ماههاي رجب و شعبان ، لياقت نشستن بر سر سفره رحمت خدا را پيدا كرده و خداوند آنهارا به اين ميهماني دعوت نموده و روزه آنها فقط تشنگي و گرسنگي كشيدن نيست بلكه تمام توجهشان به خداست و هر لحظه منتظرند كه سر اين سفره ، پذيرائي معنوي ديگري از آنها بشود ، پس بياييم ما هم همنوا با اولياء خدا در اين ماه تمام توجه مان رابه كسب رضايت ميزبان بر سر اين سفره معطوف داريم
فرا رسيدن ماه مبارك رمضان ، ماه نزول قرآن ، ماه ضيافت الهي ، ما پربركت ، ماه رحمت و آمرش گناهان را به تمامي مسلمانان جهان تبريك و تهنيت عرض نموده به اميد اينكه طاعات و عبادات شما در اين ماه مورد توجه و قبول حضرت باريتعالي قرار بگيرد . انشاء الله
ما را از دعاي خير خود فراموش نكنيد

درباره ماه رمضان

رمضان اسمى از اسماء الهى مى‏باشد و نبايست‏به تنهائى ذكر كرد مثلا بگوئيم، رمضان آمد يا رفت، بلكه بايد گفت ماه رمضان آمد، يعنى ماه را بايد به اسم اضافه نمود، در اين رابطه به سخنان حضرت امام محمد باقر (عليه السلام) گوش فرا مى‏دهيم.

رمضان از اسماء الله است

هشام بن سالم نقل روايت مى‏نمايد و مى‏گويد: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابى جعفر امام باقر (عليهما السلام) بوديم، پس سخن از رمضان به ميان آورديم.

فقال عليه السلام: لا تقولوا هذا رمضان، و لا ذهب رمضان و لا جاء رمضان، فان رمضان اسم من اسماء الله عز و جل لا يجيى و لا يذهب و انما يجيى‏ء و يذهب الزائل و لكن قولوا شهر رمضان فالشهر المضاف الى الاسم و الاسم اسم الله و هو الشهر الذى انزل فيه القرآن، جعله الله تعالى مثلا و عيدا و كقوله تعالى فى عيسى بن مريم (عليهما السلام) و جعلناه مثلا لبنى اسرائيل. (1)

امام عليه السلام فرمود: نگوئيد اين است رمضان، و نگوئيد رمضان رفت و يا آمد، زيرا رمضان نامى از اسماء الله است كه نمى‏رود و نمى‏آيد كه شى‏ء زائل و نابود شدنى مى‏رود و مى‏آيد، بلكه بگوئيد ماه رمضان، پس ماه را اضافه كنيد در تلفظ به اسم، كه اسم اسم الله مى‏باشد، و ماه رمضان ماهى است، كه قرآن در او نازل شده است، و خداوند آن را مثل و عيد قرار داده است همچنانكه پروردگار بزرگ عيسى بن مريم (سلام الله عليهما) را براى بنى اسرائيل مثل قرار داده است، و از حضرت على بن ابى طالب (عليه السلام) روايت‏شده كه حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لكن قولوا شهر رمضان فانكم لا تدرون ما رمضان‏» (2) شما به راستى نمى‏دانيد كه رمضان چيست (و چه فضائلى در او نهفته است).

واژه رمضان و معناى اصطلاحى آن

رمضان از مصدر «رمض‏» به معناى شدت گرما، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است، انتخاب چنين واژه‏اى براستى از دقت نظر و لطافت‏خاصى برخوردار است. چرا كه سخن از گداخته شدن است، و شايد به تعبيرى دگرگون شدن در زير آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بى امانش،زيرا كه رمضان ماه تحمل شدائد و عطش مى‏باشد، عطشى ناشى از آفتاب سوزان يا گرماى شديد روزهاى طولانى تابستان.

و عطش ديگر حاصل از نفس سركشى كه پيوسته مى‏گدازد، و سوزشش براستى جبران ناپذير است.

در مقايسه اين دو سوزش، دقيقا رابطه عكس برقرار است، بدين مفهوم كه نفس سركش با چشيدن آب تشنه‏تر مى گردد، وهرگز به يك جرعه بسنده نمى‏كند، و پيوسته آدمى را در تلاش خستگى ناپذير جهت ارضاى تمايلات خود وا مى‏دارد. و در همين رابطه است كه مولوى با لطافت هرچه تمامتر اين تشبيه والا را به كار مى‏گيرد و مى‏گويد:

آب كم جو تشنگى آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست تا سقا هم ربهم آيد جواب تشنه باش الله اعلم بالصواب زين طلب بنده به كوى حق رسيد درد مريم را به خرما بن كشيد

اما از سوى ديگر، عطش ناشى از آفتاب سوزان سيرى پذير است، و قانع كننده.

پى‏نوشت‏ها:

1- بحار جلد 96، ص 376، طبع اسلاميه

2- بحار، ج 96، ص 377

روزه، درمان بيماريهاى روح و جسم صفحه 22

سيد حسين موسوى راد لاهيجى


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در یکشنبه هفدهم مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


حلول ماه مبارک رمضان

حلول ماه مبارک رمضان

فضیلت ماه رمضان

روزه

تلاوت قرآن

دعا واستغفار

شب های قدر

1- فضیلت ماه رمضان

رمضان ، ماهی است که در آن قرآن فرو فرستاده شده است ؛ [ کتابی ] که مردم را راهنما و[ در بر دارنده ] نشانه های آشکار هدایت ومیزان تشخیص حق از باطل است . سوره مبارکه بقره آیه 185

درهای آسمان در شب اول ماه رمضان گشوده می شود وتا آخرین شب این ماه بسته نمی شود. پیامبر اکرم (ص)

بدبخت واقعی کسی است که این ماه را پشت سر گذارد و گناهانش آمرزیده نشود . پیامبر اکرم (ص)

رمضان ، رمضان نامیده شد ؛ زیرا گناهان را می سو زاند . پیامبر اکرم (ص)

خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه ای برای آفریدگان خود قرار داده تا با طاعتش برای خشنودی او از یکدیگر پیشی گیرند . امام حسن (ع )

2 -روزه

ای مومنان ! روزه بر شما مقرر شده است ؛ همچنان که بر پیشینیان شما مقرر شده بود ، شاید که پرهیزگار شوید . تحف العقول ص 236

روزه سپری است در برابر آتش پیامبر اکرم (ص)

برای هر چیزی زکاتی است وزکات بدن ها روزه داری است . پیامبر اکرم (ص)

روزه بگیرید تا تندرست باشید . پیامبر اکرم (ص)

روزه دل ، اندیشیدن به گناهان ، برتر است از روزه شکم ؛ یعنی غذا خوردن امام علی (ع)

3 -تلاوت قرآن

کسانی که کتاب [ آسمانی ] را به آنها دادیم ،[و] آن را چنان که شایسته آن است می خوانند ، ایشان اند که به آن ایمان دارند . سوره مبارکه بقره ، آیه 121

در ماه رمضان قرآن بسیار تلاوت کنید . پیامبر اکرم (ص)

هرگاه فردی از شما دوست داشته باشد که با پروردگارش سخن بگوید ، قرآن بخواند . پیامبر اکرم (ص)

از خواندن قرآن غافل مشو ؛ زیرا قرآن دل را زنده می کند و از فحشا وزشت کاری وستم بازمی دارد . پیامبر اکرم (ص)

4- دعا واستغفار

دعای روزه دار ردّ نمی شود . پیامبر اکرم (ص)

خداوند در هر شب ماه رمضان می گوید :« به عزت وجلالم سوگند ، به فرشتگان فرمان داده ام درهای آسمان را بر روی بندگان دعا کننده من بگشاید ». پیامبر اکرم (ص)

ماه رمضان ماه استغفار ، ماه روزه وماه دعا است . پیامبر اکرم (ص)

ماه خدا به سوی شما روی آورده است ... جان شما در گرو اعمال شما است ؛ پس آن را با استغفار آزاد کنید . پیامبر اکرم (ص)

دعای شما در این ماه به اجابت می رسد . پیامبر اکرم (ص)

بر شما باد در ماه رمضان به بسیاری استغفار ودعا . امام علی (ع)

در ماه رمضان جز به دعا وتسبیح واستغفار وتکبیر لب نمی گشود . امام سجاد (ع)

5- شب های قدر

هر کس شب قدر را احیاء بدارد ، تا سال آینده عذاب از او برداشته می شود . پیامبر اکرم (ص)

هر کس از روی ایمان وبرای رسیدن به ثواب الهی ، شب قدر را به عبادت بگذراند ، گناهان گذشته اش آمرزیده می شود . پیامبر اکرم (ص)

قلب ماه رمضان شب قدر است . امام صادق (ع)

هر که فاطمه را ، آن گونه که سزاوار است ، بشناسد ، بی تردید شب قدر را درک کرده است . امام صادق (ع)

مقدرات در شب نوزدهم تعیین ، در شب بیست ویک تایید ودر شب بیست وسوم [ ماه رمضان ] امضا می شود . امام صادق (ع)


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در یکشنبه هفدهم مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


روزه و ماه رمضان

روزه و ماه رمضان

قال الله تبارك و تعالى:

يا ايها الذين آمنوا كتب عليكم الصيام كما كتب على الذين من قبلكم لعلكم تتقون.

خداوند تبارك و تعالى مى‏فرمايد:

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنانكه بر آنان كه پيش از شما بوده‏اند واجب شده بود باشد كه پرهيزگار شويد.

سوره بقره آيه 183

31-رمضان ماه خدا
32-رمضان ماه رحمت‏
33-فضيلت ماه رمضان‏
34-اهميت ماه رمضان‏
35-قرآن و ماه رمضان‏
36-شب سرنوشت‏ساز
37-برترى شب قدر
38-تقدير اعمال‏
39-احياء شب قدر
40-زكات فطره‏

21-شادى روزه دار
22-بهشت و باب روزه‏دارن‏
23-دعاى روزه‏داران‏
24-بهار مومنان‏
25-روزه مستحبى‏
26-روزه ماه رجب‏
27-روزه ماه شعبان‏
28-افطارى دادن(1)
29-افطارى دادن (2)
30-روزه خوارى‏

11-روزه چشم و گوش‏
12-روزه اعضا و جوارح‏
13-روزه ناقص‏
14-روزه بى ارزش‏
15-روزه و صبر
16-روزه و صدقه‏
17-پاداش روزه‏
18-جرعه نوشان بهشت‏
19-خوشا بحال روزه داران‏
20-مژده به روزه‏داران‏

1-پايه‏هاى اسلام‏
2-فلسفه روزه‏
3-روزه آزمون اخلاص‏
4-روزه ياد آور قيامت‏
5-روزه زكات بدن‏
6-روزه سپر آتش‏
7-اهميت روزه‏
8-روزه نفس‏
9-روزه واقعى‏
10-برترين روزه‏ادامـــه ي مـطــلــب

 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در یکشنبه هفدهم مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


پرتوى از سيره و سيماى امام مهدى(عليه السلام)

پرتوى از سيره و سيماى امام مهدى(عليه السلام)

خواهی که در پناه کرامات سرمدی / ایمن شوی زفتنه و ایمن زهر بدی

لبریز کن زعطر گلِ نور سینه را / با ذکر سبز یک صلوات محمدی . . .

تعجیل در فرج آقا صلوات


حضرت مهدى(عليه السلام) در نيمه شعبان سال 255 هجرى در شهر سامرّا متولّد گرديد.
نام مشهور مادر آن حضرت، نرجس [نرگس] است.
پنج سال از زندگانى او در حيات پدر بزرگوارش امام حسن عسكرى گذشت.
در آن مدّت، فعّاليّت مهمّ و اساسى امام عسكرى بر دو امر مهمّ متمركز بود:1ـ احتياط كامل از دستگاه حاكم،2ـ آشنا كردن او با ياران نزديك خود.
امام مهدى(عليه السلام) پس از پدر، مسئوليت امامت را در سال 260 هجرى در پنج سالگى به عهده گرفت.
خردسالى امام پديده اى شگفت آور نيست، همان طور كه حضرت يحيى در كودكى صاحب حكم نبوّت شد، چنان كه خداوند در سوره مريم، آيه 12 مىفرمايد: «يا يَحْيى خُذِ الْكِتابَ بِقُوَّة وَ آتَيْناهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا»اى يحيى! كتاب آسمانى را با نيرو بگير. و اين گونه او را در كودكى حكم نبوّت داديم.
امام حسن عسكرى(عليه السلام) چند روز پيش از وفات، به دوستان خود، در مجلسى كه چهل تن از ياران وفادارش حضور داشتند و از جمله آنان محمّد بن عثمان و معاوية بن حكيم و محمّد بن ايّوب بودند، چنين فرمود:

«او بعد از من صاحب و خليفه شماست، او قائمى است، كه گردن ها منتظرانه، به سوى او كشيده مىشود.
هنگامى كه زمين از ستم و ناروا پر شد، خروج مىكند، و زمين را از قسط و عدل سرشار مىسازد.»

بقيه در ادامه مطلب


ادامـــه ي مـطــلــب

 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در سه شنبه پنجم مرداد 1389 ساعت .مقالات - لينک ثابت


سامانه پیام کوتاه ستاره آدینه

سامانه پیام کوتاه ستاره آدینه

09378162919

ستاد نماز جمعه فراشبند

آماده دریافت هر گونه انتقاد و پیشنهاد شما عزیزان جهت هرچه با شکوه تر برگزار شدن نماز جمعه می باشد.

شرح طرح :

 

« ستاد نماز جمعه شهرستان فراشبند » ، با راه اندازی سامانه پیام کوتاه ویژه ستاد نماز جمعه شهرستان ، اقدام به انجام فعالیتها و ارائه خدمات به عموم نموده است . بدین ترتیب که ، با خرید و اختصاص یک شماره ایرانسل خاص ستاد ( 09378162919 ) و با اطلاع رسانی به عموم از طریق پخش اطلاعیه هایی در نماز جمعه شهرستان اقدام به این امر نموده است ...

 

از جمله فعالیتها و خدمات مورد نظر ستاد نماز جمعه شهرستان ، از این طریق :

1-    « کانون ستاره آدینه » ، آدینه های هر هفته با ارسال « پیامک ستاره آدینه » ، که شامل جملاتی پیرامون حضرت ولی عصر (عج) ، نماز شکوهمند جمعه ، بیانات و سخنان ارزشمند حضرت امام خمینی (ره ) و مقام معظم رهبری ، احادیث و روایات و ... در راستای اصول و عقاید اسلامی می باشد ؛ میهمان اعضای کانون و سایرین است .

2-    برگزاری مسابقاتی در قالب پیامک به مناسبت های مختلف .

3-    برگزاری مسابقات کتابخوانی( طرح یک سوال از یک کتاب مشخص و با ذکر منبع مورد سوال ).

4-    ارسال پیامک های تبریک و تسلیت به مناسبت های مختلف .

5-    برگزاری طرح های ختم قرآن .

6-    دریافت انتقادات و پیشنهادات عموم از طریق این شماره و تنها در قالب پیامک .

7-    فراخواني و اطلاع رسانی پیرامون برنامه های پیش روی ستاد نماز جمعه شهرستان .

8-    و دیگر فعالیتهایی که از این طریق امکان پذیر باشد ...

 

با این طرح ، ستاد نماز جمعه ، بهترین و با صرفه ترین پل ارتباطی ( از طریق سیستم پیام کوتاه ) را برای تبلیغ ، اطلاع رسانی و تشویق در بحث نماز جمعه خواهد داشت .

با استعانت از درگاه خداود متعال ؛  " ستاد نماز جمعه شهرستان فراشبند "  ؛  شاهد موفقیت و استقبال گسترده علاقمندان از این طرح بوده است ...

 

 

سایه مقام معظم رهبری مستدام باد

" ستاد نماز جمعه شهرستان فراشبند فارس"

 


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در یکشنبه سوم مرداد 1389 ساعت .سامانه پیامک ستاره آدینه - لينک ثابت


مصاحبه با خانم جمشیدی مسئول واحد خواهران ستاد نماز جمعه فراشبند

مصاحبه باخانم جمشیدی مسئول واحد خواهران ستاد نماز جمعه فراشبند

* از خودتان بگویید :

به نام خدا، باصلوات برمحمد و آل محمد (ص)و با احترام به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (عج)؛ جمشیدی هستم . دو سال است که افتخارخدمتگذاری در ستاد نماز جمعه فراشبند را به عنوان « مسئول واحد خواهران ستاد » دارم .

* مختصری از برنامه ها و فعّالیت های در دست اجرای واحد خواهران ستاد را بيان كنيد :

واحد خواهران ستاد نماز جمعه فراشبند ؛ باهدف جذب هرچه بیشتر عموم و بویژه جوانان به شرکت در نماز شکوهمند جمعه ، سعی در انجام اقدامات و پیاده کردن برنامه های متنوع دارد . ما در ستاد نماز جمعه تک روی نمی کنیم یعنی فعالیتی که انجام می دهیم ؛ به نام "واحد خواهران ستاد نماز جمعه" تمام نمی کنیم . فعالیت ها و طرح هایی که پیاده می شود با همکاری و همراهی واحد برادران ستاد است که جا دارد ، من از « برادر اسکندری» مسئول ستاد نماز جمعه شهرستان و نیز سایر فعالان در واحد برادران ستاد ، صمیمانه تشکر نمایم.

فعالیتهای و طرح های اجرایی ستاد، با کسب اجازه از محضر امام جمعه محترم « حجت الاسلام والمسلمین حاج آقاپناهیان » انجام می شود که لازم می بینم به نوبه خودم ، هم از ایشان تشکر کنم و هم عرض ارادات ، که همواره نسبت به ما لطف دارند .

- « طرح مکتب نور » ، از جمله طرح های پر طرفدار و جذاب است که بطور مستمر و به صورت دوره ای توسط ستاد نماز جمعه شهرستان پیاده می شود. در هر دوره، محوریت خاصی را برای بحث ، هدف قرار می دهیم . تا کنون سه دوره از این طرح با موضوعات ، « اخلاق خانواده » ، « اصلاح الگوی مصرف» و« اهمیت نماز و نماز جمعه» با استناد به آیات و روایات و با ذکر منابع، انجام شده است . تمام فعالیت های مربوط به طرح، در آدینه های هر هفته و همزمان با برگزاری نماز شکوهمند جمعه ، با هدف تشویق و جذب هر چه بیشتر جوانان انجام می شود.

- «طرح ستاره آدینه» ، راه اندازی سامانه پیام کوتاه ستاد نماز جمعه ، که در حد وسع ما، یک خط ایرانسل به شماره 09378162919 است که از طریق آن پذیرای انتقادات و پیشنهادات عموم هستیم و همچنین ارسال پیامک به مناسبت های مختلف ، یا آدینه های هرهفته با موضوعات انتظار و اخلاق اسلامی و ... و یا برگزاری مسابقات پیامکی ( کتابخوانی و ...) در طول سال؛ که شاهد استقبال هم از سوی عموم هستیم.

- « طرح سلسله جلسات هفتگی اخلاق اسلامی »(ویژه خواهران)را داریم که آدینه های هر هفته، قبل از شروع نمازشکوهمندجمعه در محل مصلی نماز جمعه با حضور سرکار خانم نارنج برگزار می شود.

برنامه ها و طرح های در دست اقدام زیاد هستد ولی مجال بیان و شرح تک تک آنها نیست که اگر توفیقی بود ، فرصتی دیگر به شرح این طرح ها می نشینیم .

* استقبال و حضور عموم در نماز جمعه را در سطح شهرستان چطور می بینید :

الحمدلله از آنجا که مردم فراشبند ، مردم مومن و متدینی هستند ؛ استقبال هم بسیار خوب است و این ادعا را من با« سند حضور تعداد حاضران و شرکت کنندگان در نماز جمعه » نسبت به جمعیت شهرستان عرض می کنم . ستاد نماز جمعه شهرستان هم نهایت تلاش خود را در مسیر خدمتگذاری به نمازگزاران گرانقدر نماز شکوهمند جمعه انجام می دهد . امید که در وهله اول خدا قبول کند و بعد از آن هم ، این نماز گزاران از ما راضی ...

* به نظر شما ؛ نقش ستاد نماز جمعه درپویایی و تعالی فرهنگی در شهرستان چقدر است؟

از آنجایی که نماز شکوهمند جمعه ، بهانه ای برای تجمع مستمر و هفتگی جمع کثیری از مردم متدین در هر شهر و دیار است ؛ بنابر این می تواند نقطه عطف فعالیتهای فرهنگی باشد.

امام جمعه محترم شهرستان و ستاد نماز جمعه که به نظر من ، بازوی ایشان در شهرستان است، لازم است که خط دهنده در بحث فرهنگی در سطح شهرستان باشند. تعیین خط سیر فرهنگی در هر شهرستان با استناد به فرهنگ اصیل اسلامی، با امام جمعه شهرستان و متولی اشاعه این خط سیر ؛ ستاد نماز جمعه و مجری کار فرهنگی هم که همه دستگاهها و نهادها وعموم افراد جامعه اند . درواقع کار فرهنگی دستگاه و نهاد و مجری خاصی نمی شناسد، بلکه هم اندیشی و تعامل فرهنگی ،لازمه تعالی و پیشرفت در همه عرصه هاست.

* مشکلات و درد و دلها ...

مشکلات و دردو دلها که زیاد هستند ولی مهمتر از همه ؛ اینکه ما ، هنوز یک مصلی به طور مجزا و مستقل برای برپایی نماز جمعه نداریم و نماز جمعه در مسجد جامع اعظم شهرستان برپا می شود و روی همین حساب ،چندان استقلالی در اجرای کارهای فرهنگی که در ذهن داریم ، برایمان وجود ندارد .

اگرچه دغدغه امام جمعه محترم هم بحث مصلی است و الحق پیگیریهای زیادی در این زمینه انجام می دهند ولی متاسفانه هنوز ، این مشکل رفع نشده . ان شاء ا... که بزودی رفع شود !...

دردو دل دیگه ما ، بحث کمبود و بعضاً عدم وجود هزینه یا بودجه ای مستقل برای اجرای خیلی از طرح ها و برنامه هایی است که متاسفانه به علت نبود همین بودجه و هزینه ، روی زمین مانده یا اگر هم برنامه ای را انجام می دهیم ، باآن کیفیتی که مد نظرمان است ، انجام نمی شود . هرچند نهایت تلاشمان را در کیفیت کار به خرج می دهیم ولی باید قبول کرد ، هر کار فرهنگی ، نیازمند صرف هزینه هست.

* حرف آخر:

دعا در تعجیل فرج آقا امام زمان (عج)...

و تقدیر و تشکرصمیمانه از:

- امام جمعه محترم شهرستان ؛ حجت الاسلام والمسلمین پناهیان.

- برادرگرانقدر جناب آقای اسکندری ؛ مسئول ستاد نماز جمعه فراشبند

- خواهران اعضای ستاد نماز جمعه که الحق در مدت این دو سال که بنده به عنوان مسئول واحد خواهران، افتخار خدمتگزاری داشته ام ؛ از همکاری های صمیمانه و خداپسندانه اشان با ستاد ، چیزی کم نگذاشته اند .

- و همه کسانی که در مجموعه ستاد نماز جمعه شهرستان به هر نحوی با ما همراه هستند ....

ان شا ا... که افتخار داشته باشیم، آنچنانکه شایسته بحث نماز مقدس و شکوهمند جمعه است تا هستیم ،به عنوان یک خدمتگزار در خدمت نمازگزاران مومن و متدین شهرستان فعالیت داشته باشیم.

والسلام علیکم و رحمت ا... و برکاته

سایه مقام معظم رهبری مستدام باد ...

تابستان 89


 

نوشته شده توسط سرباز ولایت در یکشنبه سوم مرداد 1389 ساعت .مصاحبه با مسئول واحد خواهران ستاد نماز جمعه - لينک ثابت